KOMENTÁŘ: Není fotbalista, který by v posledních týdnech vyvolal takovou volnu emocí jako právě Michael Krmenčík. Osmadvacetiletý útočník vzbudil hned několik kontroverzí a znepřátelil si jak fanoušky svého bývalého celku, tak zapřisáhlé fotbalové romantiky. Ostatní se však mohou skvěle bavit.
V jednadvaceti letech jej získal z Francie londýnský Arsenal, v jehož dresu se během tří a půl roku propracoval v jednoho z nejlepších fotbalistů anglické Premier League, nasázel více než šedesát branek a získal i triumf pro nejlepšího afrického hráče. Přesto dnes sedmatřicetiletý Emmanuel Adebayor patří mezi nejnenáviděnější fotbalisty týmu ze severu Londýna. Proč?
Jeho dalším klubem se totiž stal Manchester City, v jehož dresu nastoupil ke svému čtvrtému utkání právě proti Arsenalu. Adebayor vstřelil vítěznou branku a neváhal běžet přes celou šířku hřiště až k hostujícím příznivcům svého bývalého klubu a oslavit gól před nimi. Ti jej zasypali kelímky od piva, zapalovači a řadou nadávek, přesto jej právě toto chování udělalo nesmrtelným. A z momentu samotného se stala legenda.
Podobný osud nyní bude čekat také Michaela Krmenčíka, který byl v uplynulých týdnech kritizován jak ze stran jak fotbalových expertů, tak bývalých spoluhráčů. Nejprve se přidal k vulgárnímu skandování na adresu klubu Viktorie Plzeň, tedy klubu, ve kterém vyrostl. Posléze se proti Západočechům prosadil také gólově a provokativně slavil s fanoušky Slavie. Chování, které je v lize plné Mirků Dušínů nepřípustné.
Hrdina a padouch
Přesto Krmenčíkovo chování, které v uplynulých týdnech zaplnilo přední titulky novin, musí bavit. Osmadvacetiletý fotbalista rozvířil stojaté mediální vody a stal se z něj nepřítel číslo jedna pro Západočechy. Zároveň však získal sympatie příznivců pražské Slavie, kterým dokázal, že minulost je zapomenuta a soustředí se na přítomnost v červenobílém dresu. A nutno říct, že se stejně jako Adebayor, stal jednou z nejvýraznějších tváří ligy.
Rodák z Kraslic na Sokolovsku, který při svém působení v ostravském Baníku prohlásil, je odmalička fanouškem právě slezského celku, navíc zasadil těžkou ránu řadě fotbalových romantiků. V době, kdy hráči mění adresy za desítky milionů korun a jejich platy atakují nižší statisíce korun se totiž o pravém srdcařství nedá bavit. Dvojníci Francesca Tottiho, který celou kariéru strávil v jednom klubu, ze země nerostou.
Fotbal je business
Z fotbalu se bezpochyby stal business, práce, povolání a nejdůležitějším aspektem je respekt k aktuálnímu zaměstnavateli. Své o tom ví i třeba Zlatan Ibrahimović, který nastupoval jak za Juventus, tak za Inter Milán a nyní hájí barvy AC Milán. Třetím bodem, proč Krmenčík baví je – po rozvíření mediálních vod a návratu do reality pro fotbalové romantiky – to, že nejvyšší soutěž má nový dlouhotrvající příběh.
Ten ukáže, jak zvládne reprezentační útočník čelit tlaku a zda jej dokáže přetavit ve svou přednost. Zatím se mu to daří a dvě branky proti Pardubicím jsou toho důkazem. Krmenčík tak vsadil všechno na kartu s pěticípou červenou hvězdou a věří, že Slavia v létě promění jeho hostování v přestup a on se stane další sešívanou legendou. A zápasy Plzně se Slavií se tak stanou ještě atraktivnějším duelem. Držíme palce.