Olympijský vítěz z Nagana opustil český hokejový svaz. Kvůli spolupráci s StB došlo k ostré hádce

Nechtěl být konkrétní, ale tajemství dlouho nevydrželo. Slavný český trenér musel ze svazu pryč. Šampion z Nagana nepřekousl minulost svého šéfa.

i Zdroj fotografie: Český hokej
                   

Jeho konec na hokejovém svazu před třemi lety všechny překvapil. Slavomír Lener, který zastával funkci šéftrenéra a manažera rozvoje hokeje, ani nechtěl udat pravý důvod svého odchodu. „Mohu potvrdit, že spolupráce se Slavomírem Lenerem byla na základě vzájemné dohody ukončena. K podrobnostem se nebudeme vyjadřovat,“ uvedl tehdy mluvčí Zdeněk Zikmund.

Lener nevydýchal minulost Krále

„Skončil jsem na svazu dohodou. Nepokračuju už v žádné funkci. Dohodli jsme se, že důvody neuvedeme,“ nechtěl vítěz z Nagana nic prozradit. Důvod byl ale prostý a vyplaval na povrch hned vzápětí. Lener nevydýchal minulost tehdejšího prezidenta svazu Tomáše Krále, který spolupracoval s StB. Lener měl Královi vyčíst spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou v 80. letech minulého století a vyzvat ho po tajné volbě výkonného výboru, který hlasoval 9:1 pro Královo setrvání ve funkci, k rezignaci.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Český olympionik podlehl démonům. Kvůli závislosti přišel i o angažmá v NHL

Celá kauza bývalého šéfa svazu se týká jeho aktivního zapojení do spolupráce s vojenskou kontrarozvědkou, která byla součástí StB. Král ve svazcích figuroval pod krycím jménem „Renáta“, což sám nepopřel. Vysvětlil, že ho zařadili na velitelství motostřelecké divize v Plzni. Tam prý působil ve funkci vyšetřovatele a podílel se na prověřování záležitostí souvisejících s ochranou státního tajemství, prověrkami jeho nositelů a šetření tzv. mimořádných událostí v armádě.

Král svou roli popírá

Ovšem podle archivu mělo během necelého roku proběhnout přes dvacet schůzek, kde měl Král informovat o soukromí nadřízeného. Měl zajistit nakreslený plánek bytu či klíče od něj. To Lener nechtěl jen tak přejít. „Kategoricky popírám, že bych postupoval tak, jak je nepravdivě uvedeno v záznamech. Tedy prohledávání bytu, pracoviště a oděvů, získávání klíčů, instalací odposlechů a podobně. Naopak. Osobu, o kterou se jedná, jsem o zájmu kontrarozvědky informoval. Nikdy jsem neučinil nic, čím bych prověřovanou osobu poškodil,“ uvedl Král v tiskové zprávě.

Ztráta pro český hokej. Kariéru mistra světa utnul nebezpečný syndrom už v 31 letech

Na svoji obhajobu tehdy dokonce nabízel rozhovor s danou osobou. Uvedl také, že podle spisů i jeho odposlouchávali. „Po skončení základní vojenské služby moje kontakty s VKR skončily. S civilní StB jsem nikdy nespolupracoval. Nabídky spolupráce, které mi v tomto směru byly učiněny, jsem jednoznačně odmítl. Dokazují to jak spisy, tak termíny archivace svazku,“ řekl Král, který z funkce prezidenta hokejového svazu odstoupil na vlastní žádost v roce 2022. Devětašedesátiletý Lener už se na svaz ale nevrátil.

Na SportechŽivě jsme také psali o českém kanonýrovi, který prožívá další zklamání.

Co říkáte na kauzu Krále? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Radek Bardouzl

Zobrazit další články