Vyrobte si domácí zubní pastu, která vyléčí kaz i zanícené dásně

Zuby by se měly čistit alespoň dvakrát denně. Při tomto procesu většina z nás používá komerční zubní pasty, které slibují větší bělost, ochranu před citlivostí zubů, apod. Vyzkoušejte raději přírodní zubní pastu, kterou si připravíte doma.

Domácí zubní pastu si můžete dochutit podle sebe.

Moderní zubní pasty jsou plné nepotřebných chemikálií, které mnohdy více škodí než, aby pomáhaly. Obsahují látky, které obrušují zubní sklovinu, odhalují zubní krčky, způsobují snadnější lámavost kostí a tedy i zubů a v extrémních případech mohou dokonce vést až k rakovině kostí. Připravit si domácí účinnou zubní pastu přitom není nic těžkého a ani drahého. Zvládnete to ze snadno dostupných surovin a chuť si můžete upravit podle sebe. Nejen vás, ale i děti to bude bavit a při čištění budete vědět, čím své zuby ošetřujete.

 

Připravte si zubní pastu podle své chuti

Vyrobit zubní pastu z čistě přírodních surovin vám zabere asi 10 minut. Jde vlastně jen o smíchání čtyř ingrediencí, které vytvoří kompaktní hmotu, se kterou si potom vyčistíte zuby. Základem je kokosový tuk, který má velmi jemnou a příjemnou chuť. V teplotách pod 25° tuhne, jinak má mazlavou konzistenci, takže snadno zvládne funkci pasty. Kromě toho je mírně antibakteriální. Druhou složkou je jedlá soda, která umí obrousit a vybělit zuby, aniž by jim nějak ublížila. K zažívání je neškodná a chuťově opět nevýrazná. Aby vaše pasta dobře chutnala, doplníte ji o stévii, což je bylinka s nasládlou příchutí. Podle vlastní fantazie pak můžete pastu doplnit o další ingredience. Takže shrnuto:

Potřeby:

  • 1 až 2 polévkové lžíce přírodního kokosového oleje
  • 1x čajová lžička jedlé sody
  • stévie podle chuti (pokud přidáte lístky, budete mít v pastě zelené kousky, pokud zvolíte práškovou variantu, pasta bude čistě bílá)
  • ingredience podle chuti – máta, meduňka,…

Postup:

  1. Všechny ingredience smíchejte v mističce, popřípadě rozmixujte dohladka.
  2. Skladujte ve skleněné dózičce.
Díky stévii bude pasta chutnat sladce.