Superpotraviny pro muže, které mají neuvěřitelný dopad na chod organismu

                   

Někteří lidé nevidí nic špatného na životě o pivu, pizze nebo příležitostném steaku. Výživa je však opravdu důležitá pro každého, což mnoho mužů podceňuje.

Udržování hubené postavy je odjakživa spíše doménou žen. Muži však také potřebují správnou výživu, která by měla obsahovat draslík, vlákninu, cholin, hořčík, vápník a vitamíny A, D, E a C. Pokud chcete tyto živiny získat nebo si chcete udržet štíhlou postavu je potřeba konzumovat některé superpotraviny. Které to jsou a co konkrétně vám daná potravina přinese? Přinášíme vám přehled těch nejlepších potravin pro vaše tělo.

Brambory a čočka

Mnoho lidí se vyhýbá bramborám, protože si myslí, že jsou to jen prázdné sacharidy. Ale brambory vám mohou pomoci získat ty živiny! Výzkum z University of California, zjistil, že lidé, kteří dodržovali dietu se sníženým obsahem kalorií, která obsahovala brambory, hubnuli. Je to tím, že při dietě jde o celkové snížení kalorií ve stravě ne o konkrétní pokrmy. Brambory jsou vhodné kvůli obsahu draslíku, kterého mají více než banán. Draslík hraje klíčovou roli při regulaci krevního tlaku. Většina mužů ho potřebuje asi 4700 mg každý den.

iZdroj fotografie: Pixabay

Superpotravinou je rozhodně čočka, která má málo kalorií a tuků, ale hodně bílkovin. Je plná vlákniny a draslíku. Bylo prokázané, že čočka pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a snižuje riziko cukrovky. Navíc prospívá reakci cukru v krvi nejen během jídla, ale až o čtyři hodiny později. Navíc může čočka pomoci i vašemu srdci. Podle výzkumu snižuje špatný cholesterol, riziko srdečních záchvatů a znět v tepnách. Pokud to stále není důvod, proč byste jedli čočku, vězte, že lidé, kteří jedí čočku 4x týdně mají o 22% nižší riziko srdečních onemocnění.

Zázračný meloun, čokoláda a kurkuma

Meloun je bohatý na lykopen, antioxidant bojující proti prostatě. Lykopen je navíc zdravý pro srdce. V melounu jsou navíc vitamíny A a C a podle výzkumu může pokožku chránit proti škodlivými UV paprsky. Navíc jeden šálek nakrájeného melounu má pouhých 50 kalorií. Skvělá je také tmavá čokoláda. Kakaové flavanoly, které obsahuje, mohou pomoci zvýšit průtok krve, snížit krevní sraženiny a krevní tlak a snížit riziko infarktu nebo mrtvice. Spolehlivým zdrojem flavanolu je neslazený kakaový prášek.

iZdroj fotografie: Pixabay

Poslední superpotravinou je kurkuma. Toto koření se zlatým odstínem je dlouho základem indické kuchyně a po tisíce let se také používá v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. Moderní výzkum odhaluje, že sloučenina nalezená v kurkumě zvaná kurkumin může být zodpovědná za její přínosy pro zdraví. Ukázalo se, že koření je silným protizánětlivým prostředkem, což vedlo vědce k prozkoumání jeho použití u nemocí od revmatoidní artritidy a psoriázy až po neurodegenerativní stavy, jako je Alzheimerova choroba.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články