Nepodceňujte tyto 4 příznaky, varují vás před infarktem!

Při stižení infarktem vidíme v televizi melodramatické popadání za hrudník, lapání po dechu a další výrazné projevy pacientů. Jenomže v reálu k něčemu takovému nemusí dojít. Infarkt může přijít a odejít tiše a nepozorován a může s sebou vzít i život člověka. Nepodceňujte tyto skryté příznaky.

Infarkt myokardu je velmi vážný.

Infarkt myokardu či srdeční mrtvice je velmi závažný a především podceňovaný. Dochází k němu tak, že v srdeční tepně se objeví sraženina, která zablokuje další přístup krvi, čímž pádem dojde k přerušení krevního zásobování srdce na krátkou chvíli. Ačkoliv to zní velmi vážně a rovněž i je, často nemusí být infarkt srdce rozpoznán. Projevy totiž nemusí mít takovou intenzitu, takže se vše odehraje potichu bez větší pozornosti. Stává se to přibližně ve 30% případů. A přitom právě čas a okamžitá reakce znamenají v danou chvíli rozhodnutí o životě a smrti pacienta.

 

Příznaky infarktu, které nepodceňujte

Infarkt myokardu se může projevovat jenom zdánlivými příznaky, které nemusí někdo této hrozné chorobě ani přisuzovat. Více ohroženi jsou infarktem muži než ženy, přičemž rizikový věk je kolem 50 let. Na pozoru by se ale měli mít přesto všichni. Podívejte se, co všechno takový infarkt může značit.

  1. Úzkost

Kombinace strachu, obav a špatného tušení – to je to, co většina pacientů těsně před infarktem myokardu pociťovala. Hruď se jim doslova sevřela těmito emocemi, že ani nemohli popadnout dech. Problém je, když takový stav zažije jedinec, jež má úzkostnou poruchu, ten potom nemusí této epizodě přičítat žádnou váhu. Přesto se jedná o chvíli, kdy je vhodné vyhledat lékaře.

Pacienti před infarktem pocítili výraznou úzkost.
  1. Výrazná bolest

Asi nejčastěji se infarkt projevuje silnou bolestí na hrudníku, která se potom může rozšiřovat a vystřelovat až do čelisti, paží, zad, rukou nebo břicha. V některých případech ale pacient může rovnou pociťovat onu přenesenou bolest, aniž by přitom tlak na hrudi byl přítomen. Tito jedinci potom uvádějí bolest rukou a mezi lopatkami, která ale může rychle odeznít, což je důvod, proč jí není věnovaná dostatečná pozornost.

 

  1. Otoky

Oteklé kotníky a chodidla může například takový číšník, servírka, kadeřnice nebo dělník považovat za důsledek své namáhavé práce. Jenomže někdy mohou značit také to, že máte problém s ledvinami, které nedokážou efektivně odvádět z těla vodu, a tak ji hromadí v určité části těla. Otoky se mohou objevit i v oblasti břicha, kotníků a nohou. Přílišné zadržování vody v organismu vede ke zdánlivému přibírání na váze a provází ho ztráta chuti k jídlu.

 

  1. Kašel

Jak již bylo řečeno výše, hromadění tekutiny v těle je jedním ze znaků infarktu. Voda se ale může zadržovat i v plicích, což potom vede k hnisavému kašli. Pacient vykašlává hleny, které mohou být i krvavého charakteru. Častá je i dušnost a těžké dýchání.

 

Další skryté příznaky infarktu

Další příznaky, na které je potřeba si dávat pozor, jsou:

  • studený pot
  • nevolnost, zvracení
  • motání hlavy
  • bolesti v břiše
  • citlivost na světlo
  • dušnost
Příznakem infarktu jsou i otoky různých částí těla.