Nejlepší možné potraviny pro udržení zdravé štítné žlázy a správnou kontrolu hladiny hormonů

Zdroj fotografie: Unsplash

Vaše štítná žláze je důležitým orgánem především pro kontrolu hladiny hormonů v těle, měli byste o ni také pečovat.

Nesprávná funkce štítné žlázy může vést k hormonální nerovnováze a stát za řadou onemocnění či jiných těžkostí. Hormony, které štítná žláza produkuje mohou být zodpovědné za správnou funkci srdce a oběhové soustavy, metabolismu nebo za růst nových buněk. Je tedy vhodné přidat do jídelníčku potraviny s vysokým obsahem jódu, zinku nebo mastných kyselin.

Jezte více ovoce

Jednou z potravin, které by mohli pozitivně ovlivnit funkci štítné žlázy jsou jablka. Je to především proto, že jsou bohatá na vitamín B a železo, popřípadě další minerály. Podobný dopad na vaše tělo může mít i tomel, často prodávaný také jako kaki, ten obsahuje velké množství jódu, železa, hořčíku, sodíku a spoustu vitamínů, především pak A, C a P.

Zdroj fotografie: Unsplash

Pokud byste jedli jednou denně tomel, prakticky byste si s dávkou minerálů a vitamínů, které štítná žláza potřebuje vystačili. Mimo něj je však vhodné do jídelníčku zahrnou i meruňky či banány bohaté na draslík, nebo švestky a ořechy, v nichž se skrývá spousta vitamínů, aminokyselin a jódu, ten je především důležitý pro správnou funkci štítné žlázy.

Špenát

Skvělou potravinou pro udržení štítné žlázy v pořádku je špenát, především pak proto, že obsahuje velké množství mastných kyselin, vitamín A, B, C, K a E. Špenát je zároveň bohatý na škrob a vlákninu, těch se neztratí nijak velké množství ani po vaření nebo pečení. Je proto vhodné si k jídlu přihodit několik lístků špenátu nebo jej jinak zakomponovat na talíř.

Zdroj fotografie: Unsplash

Ryby a mořské řasy

Rybí tuk, kterým dříve strašily babičky svá vnoučata a rády jím léčily obsahuje spoustu Omega-3. Občasné pojídání ryb tedy výrazně napomůže vaší štítné žláze, ale také imunitě celého organismu. Z moře si však můžete na talíř přidat i řasu, ta je bohatá na jód, kterého má ze všech rostlin největší množství a tělo řasy rychle rozloží, čímž se snadno dostanete k potřebným živinám.