10 věcí, jakými vám každý den může prospět cibule

                   

Při krájení by nad ní nejeden zaplakal, ale když dojde na léčebné účinky, tak je cibule v mnohém nepřekonatelná. Cibule kuchyňská, která je u nás nejvíce rozšířená, má svou typickou chuť a vůni. Je součástí velkého množství receptů a jídlo díky ní dostává zajímavou chuť. Při její konzumaci do sebe zároveň přijímáte dávku draslíku, vápníku, sodíku, manganu, fosforu, vitamínu C, vitamínu E, vlákniny a cukrů. Jestliže cibuli ale využíváte opravdu jenom na jídlo, potom podceňujete její potenciál. Využitelné jsou totiž do jisté míry i cibulové slupky.

  1. Cibulový čaj na kašel

Pokud se u vás objevily příznaky nachlazení nebo chřipky, kašlete a máte ucpaný nos, můžete si ulevit cibulovým čajem. Postačí vám na něj slupky z přibližně 3 až 4 větších cibulí, které zalijete 0,5 litrem horké vody. Nechte louhovat 30 minut a poté slijte přes jemný cedník nebo plátýnko. Čaj z cibule má typickou barvu, vůni i chuť, takže na to buďte připraveni. Konzumujte podle potřeby.

  1. Cibulový obklad

Cibule může účinkovat i při pouhém doteku. Vyzkoušejte to například při bodnutí hmyzem – na dané místo si ihned přiložte plátek cibule a mírně masírujte. Úlevu vám obklad poskytne také v případě revmatických bolestí, otoků různých druhů, na zbavení se lupů či vypadávající vlasy. Na vše stačí jenom přiložit cibuli.

iCibuli stačí rozkrojit napůl a hned máte obklad.
  1. Na skvrny od potu

Pokud na svém bílém oblečení pozorujete nežádoucí zažloutlé skvrny od potu, potom pomůže cibule. Potřete skvrnu cibulí nebo šťávou z ní a poté oblečení vyperte jako vždycky. Fleky se snadno vyperou.

  1. Cibulové slupky využijete při vaření

Samotné slupky nelze v syrové podobě konzumovat, vyhodit je ale a nevyužít je, je chyba. Mají totiž pozitivní účinek na krevní tlak a ucpávání tepen. Přidejte je při vaření do guláše neb polévky, čímž tato jídla obohatíte o zajímavou vůni, chuť i barvu. Uvidíte, že si nejen pochutnáte, ale také snížíte riziko rakoviny tlustého střeva, cukrovky nebo obezity.

iJídla budou díky cibuli mít výraznější chuť.
  1. Obklad na spálenou pokožku

Další možností, kdy můžete cibuli aplikovat coby obklad, je v případě popálenin. Drobné oděrky a spáleniny se budou snáze hojit, když slupky nebo přímo části cibule na ně přiložíte. Mírně s nimi pohybujte, aby se cibulová šťáva měla možnost dobře vstřebat do kůže. Pravděpodobně vás to bude mírně pálit nebo bolet, ale vydržte to, rána se bude lépe hojit.

  1. Maska na obličej

Cibule mírně vysušuje. Proto se hodí jako léčebný prostředek na mastnou pleť, které může pomoci od sužujících boláků a akné. Mazové žlázy se uvolní a pokožka bude sušší, takže se nebude tolik lesknout.

  1. Cibuli využijete i na zahrádce

Pomůže i tam, odkud sama pochází. Slupky z cibule jsou perfektním pomocníkem při zahradničení. Protože obsahují spoustu živin, jedná se o perfektní hnojivo, po kterém vám obrazí i dávno zašlé květiny. Rovněž venku na zahradě je nepostradatelným aspektem. Svými účinky totiž zabíjí různé škůdce a ochraňuje tak vaši zeleninu i květinovou zahrádku. Zapomínat bychom neměli ani na zimní zahradu, kde s rostlinami svede také divy.

  1. Léčba nachlazení

Vezměte větší cibuli a nakrájejte ji na tlustší plátky. Na každé chodidlo si přiložte jeden a poté si navlékněte teplé vlněné ponožky. Pokud se obáváte, že by se plátky v noci mohly hýbat, ovažte si před obléknutím ponožek chodidla pruhem látky. Tento léčebný postup byl objeven kdysi dávno v Čině a je opravdu účinný. Je to proto, že během noci cibulová šťáva působí a přes naše chodidla se dostává do celého těla. Onemocnění by mělo odeznít už po dvou nebo třech dnech.

  1. Jako čistící prostředek

Jak již bylo řečeno výše, umí si cibule poradit se spáleným. A to nejen spálenou pokožkou, ale také připáleným jídlem v hrnci. Nečistoty a připáleniny stačí potřít cibulí a poté dobře opláchnout vodou s jarem. Cibule jednak vyčistí povrch, jednak do sebe natáhne zápach.

  1. Cibule na hubnutí

I když cibule obsahuje poměrně vysoké procento cukru, dokonce více než třeba jablka nebo hrušky, funguje skvěle při dietě. Umí totiž pohlídat váhu, protože funguje jako spalovač tuků.

iCibule umí regulovat tělesnou hmotnost.
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články