Triumf Jesseho Owense v Mnichově 1936? Jako první mu gratuloval Němec, Hitlerovi navzdory

Německé propagandě o nadřazenosti zasadil Jesse Owens na olympiádě v Mnichově tvrdé K.O. Získal čtyři zlaté medaile i velké přátelství.

i Zdroj fotografie: Creative Commons / Bundesarchiv, Bild 183-R96374 / CC BY-SA 3.0
                   

Američan Jesse Owens získal na olympijských hrách v Berlíně v roce 1936 čtyři zlaté medaile. Německému nacistickému režimu v čele s Adolfem Hitlerem byl hvězdný sprinter velkým trnem v oku. Pro domácího dálkaře Carla Longa ale nařízení nic neznamenalo, naopak se s Owensem spřátelil a dával to veřejně najevo.

Rada od Němce

Během kvalifikace skoku do dálky, to již měl Owens na kontě zlato ze sprintu na 100 metrů, první dva pokusy Američan přešlápl a hrozilo mu, že do hlavní soutěže nepostoupí. Před závěrečným pokusem za ním přišel domácí dálkař Carl Long a poradil mu, aby si o půl kroku upravil rozběh. Díky tomu Jesse Owens postoupil do finále a mohl bojovat o druhé zlato. Oba atleti se hned spřátelili a sdíleli tréninkové rady.

Zleva bronzový Japonec Naoto Tajima, olympijský vítěz Jesse Owens a stříbrný Němec Carl Long.
iZdroj fotografie: Creative Commons / Bundesarchiv, Bild 183-G00630 / CC BY-SA 3.0

Ve finále německý dálkař skočil 787 centimetrů, což mu stačilo na stříbrnou medaili. Owens dolétl o 19 centimetrů dále. Carl Long mu jako první přispěchal otevřeně gratuloval k zisku zlaté medaile. Po olympiádě zůstali atleti v kontaktu prostřednictvím dopisů. Poslední napsal Long Owensovi během bojového nasazení v Africe. V roce 1943 byl následně Němec zabit při bojích na Sicílii.

Najdi mého syna

A co napsal Carl Long ve zmiňovaném dopise? „Jsem tady, Jesse, kde se zdá, že je jen suchý písek a mokrá krev. Nebojím se ani tak o sebe, příteli Jesse, bojím se o svou ženu, která je doma a o mého malého syna Karla, který nikdy pořádně nepoznal svého otce. Srdce mi říká, mám-li být k tobě upřímný, že tohle je poslední dopis, který kdy napíšu. Pokud je to tak, chci tě o něco požádat. Jde o to, abys, až tahle válka skončí, jel do Německa a našel mého Karla a řekl mu o jeho otci. Pověz mu, Jesse, jaké byly časy, když nás nerozdělovala válka. Řekni mu, jaké to může být mezi lidmi na této zemi,“ napsal Long Owensovi.

Američan vyslyšel přítelovo přání a v roce 1951 se vypravil do Německa, kde vyhledal Longovu rodinu a vyprávěl Karlovi o jeho otci. Obě rodiny zůstaly v kontaktu a když se Karl Long ženil, šel mu Jesse Owens za svědka. Příběh přátelství mezi atlety pokračoval vztahem vybudovaným mezi jejich rodinami. Když se v Berlíně v roce 2009 konalo mistrovství světa v atletice, vnučka Jesseho Owense Marlene (Owens) Dortch, Carlův syn Karl a vnučka Julia reprezentovali rodiny Owensových a Longových při předávání cen nejlepším skokanům do dálky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články