Tehdejší režim v Československu svého sportovního hrdinu sice pustil za hranice, ale dělal, že neexistuje. A to i po jeho smrti. Ondrej Nepela odešel v zapomnění.
V jednadvaceti letech mu ležel svět u nohou. Krasobruslař Ondrej Nepela vyhrál snad všechno, co se dalo. Dle rešerše redakce SportyŽivě získal pět titulů mistra Evropy, třikrát opanoval světový šampionát a v roce 1972 dosáhl i na zlato na olympiádě v Sapporu. Touhu odcestovat z Československa a stát se profesionálem ovšem brzdil tehdejší režim. Komunisté o jeho přestupu do kapitalistické země nechtěli ani slyšet.
Nepela a polibek o Husáka
Aby Nepela dostal svolení, musel vyhrát mistrovství světa na domácí půdě v Bratislavě. Byla to jejich podmínka. Několikrát přiznal, že to bylo opravdu náročné. Nenechal ale nikoho na pochybách, že je ten nejlepší. Zimní stadion mu dlouhé minuty aplaudoval a od tehdejšího prezidenta Gustáva Husáka vyfasoval pořádný polibek. A dvojnásobně si za skandovaného potlesku užil i závěrečnou exhibici.
Pak ale, jako by se po něm slehla zem. Komunisté sice dodrželi svůj slib a umožnili šampionovi legálně odcestovat, ale informace o něm tajili. V Československu tak Nepela upadl v zapomnění. O tom, že byl dlouhých třináct let hvězdou první velikosti revue Holiday On Ice, věděl jen málokdo. Přísně tajné bylo i to, že je homosexuál. Jedna z největších gay komunit se soustřeďovala v Německu, kde se nakonec zabydlel.
Trénoval šampionku
Ještě předtím, ale často navštěvoval Paříž, kde údajně udržoval intimní vztah. Jeho přítel ale později zemřel na tehdy neprobádanou nemoc AIDS. Stejný osud nakonec potkal i Nepelu. V roce 1986 třináctileté účinkování v populární revue ukončil a trénoval v Mannheimu. Bohaté zkušenosti Nepela předával například německé reprezentantce Claudii Leistner-Pfrengle, již dovedl k titulu na ME 1989 v Birminghamu.
Její triumf už bohužel sledoval jen v televizi. Jeho zdravotní stav byl tak špatný, že většinu času trávil v nemocnici. Vir HIV mu způsoboval neřešitelné zdravotní komplikace. Nepela byl tak zubožený, že když ho viděla maminka, přála si, aby co nejrychleji zemřel. Kremace proběhla dle rešerše redakce SportyŽivě v Mannheimu. Fanoušci v Československu o smrti své legendy neměli tušení. Někteří z nich se o ní dozvěděli až z propašovaného německého tisku. Československá média totiž neměla moc odvahu o něm psát.