Golfový hattrick Pastrňáka a Nečase: Šampaňské a skok do jezírka

Golfový hattrick Pastrňáka a Nečase nad Slováky: Vítěznou oslavu zakončilo šampaňské a skok do jezírka

Čeští hokejisté porazili Slováky na golfu potřetí v řadě. Letošní Golf Hockey Challenge v Kácově skončila 14,5:9,5 a vítězové to oslavili po svém, šampaňským a skokem do vody.

i Zdroj fotografie: Český hokej
                   

Když David Pastrňák po posledním patu odložil putter a sáhl po lahvi, nemusel nikomu vysvětlovat, co právě dokázal. Tři ročníky, tři české výhry. V hokejové terminologii čistý hattrick. Jenže tenhle se neodehrál na ledě, nýbrž na hřišti Panorama Golf Resortu v Kácově, kde se od 2. do 4. července 2026 utkalo dvanáct českých hokejistů proti dvanácti slovenským v rydercupovém formátu – tedy týmové soutěži, kde hráči bodují pro celý tým, ne jen za sebe. A zatímco na papíře vypadá výsledek 14,5:9,5 pohodlně, skutečný průběh byl mnohem dramatičtější, než konečné skóre naznačuje.

Pátek rozhodl, sobota děsila

Program Golf Hockey Challenge kopíruje logiku Ryder Cupu. Čtvrtek patří slavnostnímu zahájení a cvičnému kolu, pátek čtyřem foursomům (hra ve dvojicích, kde každý tým hraje jeden míček) a šesti fourballům (každý hráč hraje vlastní míček, počítá se lepší výsledek dvojice), sobota dvanácti singlům. Celkem je ve hře 24 bodů.

Češi páteční týmové disciplíny ovládli suverénně, 8,5:3,5. Náskok pěti bodů před závěrečnými singly vypadal jako hotová věc. Jenže Slováci v sobotu nastoupili s jinou energií. V sedmi z prvních osmi singlových duelů se ujali vedení a najednou se zdálo, že polštář pěti bodů nemusí stačit. Český tým ale nápor ustál a postupně otáčel jednotlivé zápasy, až si pojistil celkový triumf.

Pastrňák sám přitom svůj singl prohrál, podlehl Jánu Pardavému. Stejně dopadl Martin Nečas proti Ľubomíru Višňovskému. Hattrick tedy nezajistily dvě největší hvězdy, ale síla celého českého týmu.

Tři ročníky, tři příběhy

Srovnání všech dosavadních ročníků ukazuje, jak se soutěž vyvíjí:

RočníkMístoVýsledekCharakter
2024OAKS Prague13,5:10,5Premiéra, Češi favorité
2025Penati (Slovensko)12,5:11,5Drama do posledního singlu
2026Panorama Golf Resort Kácov14,5:9,5Páteční dominance, sobotní drama

Na první pohled se zdá, že česká převaha roste. Ve skutečnosti byl letošní ročník po sobotním obratu Slováků nervóznější, než naznačuje pětibodový rozdíl. Loňský duel na Penati zase rozhodl jediný bod. Akce si buduje vlastní dramaturgii, a právě nepředvídatelnost je to, co z ní dělá víc než letní exhibici.

Rivalita s úsměvem

„Nevím, proč jsou Slováci vždy tak nepřipravení,“ smál se Pastrňák po zápase. Narážka mířila na golfovou zkušenost soupeřů, ne na organizaci. Višňovský to potvrdil z druhé strany: přiznal, že některým slovenským hráčům musel pravidla fourballů a foursomů vysvětlovat přímo na hřišti, hráli je poprvé. Už po premiéře v roce 2024 upozorňoval, že někteří Češi mají za sebou patnáct až dvacet let golfu, zatímco část slovenského týmu teprve začíná.

Přesto nejde o jednostrannou záležitost. Zbyněk Irgl vyzdvihl „čistý golf“ Branka Radivojeviče, Róbert Petrovický mluvil o skvělé atmosféře a velké soutěživosti. Višňovský označil společné chvíle za „k nezaplacení“ a ve stejné větě dodal, že prohra mrzí a příště musí přijít změny.

Právě tenhle kontrast dělá Golf Hockey Challenge výjimečnou. Na hrišti se hraje naostro, u devatenáctky se rivalita rozpouští v historky z kabin a vzpomínky na společné zápasy. Irgl popsal, jak se po letech okamžitě vracejí ke starým příběhům, jako by se viděli včera.

Kdo hrál za koho

Za český tým nastoupili vedle Pastrňáka a Nečase také Aleš Hemský, Aleš Kotalík, Petr Sýkora, Zbyněk Irgl, Jaroslav Špaček, David Špaček, Dušan Salfický, David Pospíšil, Petr Dědek a Aleš Volek. Slovenskou dvanáctku tvořili mimo jiné aktivní hráči NHL Tomáš Tatar a Martin Fehérváry, legendy Višňovský a Ján Lašák, dále Richard Lintner, Marek Krajčík, René Školiak či Radivojevič.

Podle GolfExtra se příští ročník přesune zpět na Slovensko; akce se střídavě koná v Česku a na Slovensku, čímž si buduje charakter putovního česko-slovenského turnaje.

Tradice, která se rodí za pochodu

Tři roky jsou v životě sportovní akce málo na to, aby se mluvilo o tradici. Ale Golf Hockey Challenge má něco, co většina nových formátů postrádá: autentický příběh. Hvězdy NHL, které si v létě vyberou golfové hřiště místo pláže. Rydercupový formát, který i z exhibice dělá soutěž s nábojem. A česko-slovenská rivalita, která funguje na ledě, na trávě i u baru.

Pastrňák před turnajem slíbil, že zlatý hattrick oslaví šampaňským. Dodržel to, a jak ukazují záběry z Kácova, oslava se neobešla ani bez skoku do jezírka – do vody skočil i Nečas. Višňovský mezitím plánuje odvetu. Čtvrtý ročník na Slovensku ukáže, jestli se z českého hattricku stane dynastie, nebo jestli se karta konečně obrátí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Jan Šusta

Zobrazit další články