Ezekiel Choke aneb jak se Česko zapsalo do historie UFC

                   

Čím se Česká Republika dokázala před lety proslavit? Byl to Viktor Pešta, který prohrál zápas na doslova hodně zajímavou techniku? Technika se jmenuje exekiel choke, jaká je její historie?
Kdy bylo vynalezeno škrcení ezekiel?

Stejně jako většina technik v Jiu Jitsu, byl  Ezekiel Chokepoprvé vynalezen v judu. Jeho původní název je sode-guruma jime. Jméno ezekiel choke používali závodníci JJ až od roku 1988. Slavný brazilský Judoka jménem Ezequiel Paraguassú chtěl před olympiádou v Soulu přitvrdit. Začal proto s přípravou na olympiádu v akademii Jiu Jitsu Carlsona Gracieho. Při tréninku běžně používal sodu-guruma jime. Paraguassú byl v tomto podání takovým odborníkem, odborníci z Jiu Jitsu o jeho technice mluvili jako o Ezequielovi. Jméno bylo dáno z úcty k judokovi a jméno zůstalo. Nyní všichni zápasníci mluví o tomto škrcení jako o škrcení ezekiel.

iIlustrační foto, zdroj: pixabay.com

Jak Ezekiel Choke fugnuje?

Existují různé druhy Ezekiel Choke, které se dělají v Gi a No-Gi. Technika každého typu je podobná, je to jako když dáte protivníkovi krk do svěráku. Toto škrcení je stále těsnější a stlačuje protivníkovi krk, dokud nezaplácá nebo neusne. Má to být spíš škrcení krve, ale může to být i částečné páčení hlavy.

Jak do toho zapadá Česko?

Je to jednoduché, jedno jméno Viktor Pešta. V jeho posledním zápase v UFC dostal současnou hvězdu těžkých vah Alexaye Oleyniika, který Viktora dokázal porazit historicky prvním exekiel chokem v historii UFC, což samo o sobě je velká věc, bohužel pro Peštu celá akce byla mnohem horší. Viktor se do škrcení dostal když přecházel z téčka do mountu. Oleynik dokázal Viktora Peštu ukončit, když byl dole v mountu. Prostě neuvěřitelné!

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 299 hlasů
Nahlásit chybu
AutoŽivě.cz
Česká pošta začala používat elektrická auta pro rozvoz dopisů a balíčků. Výběr je ovšem poněkud bizarní
ArmádníZpravodaj.cz
Temná stránka armádní historie. Američané po vylodění v Normandii páchali brutální krutosti. Nejsou to takový svatoušci, jak je prezentováno
Události247.cz
Kam se odebrat při případném kolapsu civilizace? Studie jasně ukázala na jednu zemi
VědaŽivě.cz
Jaká byla šance, že jste se narodili právě vy a čemu můžete děkovat za váš život?