Ve finském racketlonu si najde každý své. Spojuje stolní tenis, squash a badminton

                   

Racketlon není sám o sobě sport. Jedná se pouze o čtyřboj, který spojil čtyři velice oblíbené sportovní aktivity. Jsou jimi stolní tenis, klasický tenis, squash a badminton. Průkopníky tohoto čtyřboje jsou Finové.

První mistrovství v racketlonu se tak konalo ve finském hlavním městě Helsinky. Racketlon znají lidé už přes třicet let a stále je velice oblíbený.

iZdroj fotografie: youtube.com

Jak se racketlon hraje?

Jak již sám název čtyřboj napovídá, hráči se postupně vystřídají ve všech čtyřech sportech. Jako první si zahrají stolní tenis, pak badminton, squash, a nakonec klasický tenis. Pořadí sportů se nesmí měnit. Možná jste si všimli, že jednotlivé sportovní disciplíny jsou seřazené i podle váhy rakety, od té nejlehčí, až po tu nejtěžší. Hrát může buď jeden na jednoho, nebo dva na dva. Jednotlivé herní sety se hrají do 21 bodů. Vítězem se stane hráč, který získá nejvíce bodů, nikoliv ten, který vyhraje nejvíce setů. Herní část se nejčastěji pohybuje kolem jedné hodiny. Pravidla tohoto čtyřboje jsou velice jednoduchá.

iZdroj fotografie: commons.wikimedia.org

Racketlon ve světě a v Česku

Racketlon má své příznivce po celém světě. Na to konto dokonce vznikla i Mezinárodní Racketlonová federace, která dnes čítá až čtyřicet členů, včetně České republiky. Mimo naší země v ní figuruje například Německo, Dánsko, Anglie, Švédsko, nebo Rakousko. V roce 2005 byla založena i u nás Česká asociace racketlonu, která neustále nabírá nové členy jakékoliv věkové kategorie, a to zhruba čtyřikrát až pětkrát do roka v Praze. Výjimkou nejsou ani starší lidé ve věku nad sedmdesát let. Racketlon je pro pohybový aparát celkově velice prospěšný, protože jednotlivé sporty se střídají a zatížení těla tak není jednostranného charakteru. Pokud si tedy budete chtít zpestřit život nezvyklým sportem, poznat pár nových podobně smýšlejících přátel a také zlepšit kondici, je racketlon to pravé.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články