Jak zvládnout za rok horka: Olympionici trénují ve speciální horké tělocvičně

                   

Příprava na olympijské hry v Tokiu, které byly vzhledem k pandemii koronaviru přeloženy na příští rok, je v plném proudu. Olympionici mohou v rámci přípravy a tréninku také využít speciální tělocvičnu s posilovnou, takzvanou Heat Chamber, jejímž prostřednictvím lze nasimulovat horko a vyšší vlhkost.

Své o takových trénincích ví veslařky Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová, které tuto speciální cvičebnu vyzkoušely už během zimních měsíců.

iZdroj fotografie: aasarchitecture.com

Jedinečná sportovní zařízení

Čeští sportovci mohou pro svůj trénink využít jedinečné sportovní zařízení, ve kterém panují obdobné podmínky jako v dějišti olympijských her v Tokiu. V Heat Chamber panuje pomocí speciálních kamen vysoká teplota, vyšší je také vlhkost vzduchu, obdobně jako v Japonsku. Velkou výhodou tréninků v těchto jedinečných zařízeních je možnost zůstat v tuzemsku. Tím jsou Češi spolu s Němci a Brity ve výhodě, protože jiní sportovci takovou možnost nemají a cestování je vzhledem k probíhající pandemii nemožné. U nás jsou tato centra dokonce dvě, jedno v Olomouci a druhé v Praze v Centru sportovní medicíny Jiřího Dostala.

Cvičení při 39 °C

Podle ředitele Českého olympijského výboru Martina Doktora je možné takto trénovat na trenažérech nebo cvičit v posilovně. Pro ČTK také doplnil, že aktuálně je v Japonsku sice pouze 25 °C, ale vlhkost dosahuje 85 %, což nejsou jednoduché podmínky pro vrcholový sport. Teploty se však mohou pohybovat ještě výše, proto členky dvojskifu Antošová s Fleissnerovou trénovaly při 39 °C. Obě se shodly, že takový trénink je náročný a doufají, že v Tokiu bude alespoň proudit vzduch.

iZdroj fotografie: uf.ru

Nejen teplotní šok

Osmidenní tréninkový cyklus byl pro obě skifařky velmi náročný, Fleissnerová dokonce po něm onemocněla vinou teplotního šoku. Ten může hrozit i ostatním sportovcům přijíždějícím do Tokia nebo při návratu zpět. V nezvyklé přípravě proto bude hrát roli také správná výživa a dobře nastavený pitný režim sportovců, o to se postará Libor Vítek na základě podnětu ČOV.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články