České děti mají málo pohybu a tloustnou. Poradíme vám, jak to vaše nenásilně vést ke sportu a cvičení

Sport a pohyb má v životě dětí nezastupitelnou roli. Pouze jedna třetina dětí se věnuje fyzickým aktivitám každý den a jen polovina českých dětí má pohyb dostatečný na to, aby byl zaručen zdravý vývoj. Nemusíte zrovna vychovávat vrcholové sportovce, ale rady v tomto článku, jak vaše děti přimět k fyzické aktivitě mohou v budoucnu mít vliv na kvalitu i délku jejich života. 

Věděli jste, že…  

  • Děti tráví v průměru více než 7 hodin denně u televizípočítačů a smartphonů
  • Každé třetí dítě v ČR trpí nadváhou nebo je dokonce obézní. 
  • Dospívající lidé s nadváhou nebo obezitou mají 70% pravděpodobnosti, že budou nadváhou nebo obezitou trpět i v dospělosti. 
  • Rodiče hrají ve fyzické aktivitě dítěte klíčovou roli.  

Jak tedy začít u dětí se sportem, pohybem a cvičením? 

Poraďte se svým dětským lékařem 

Váš dětský lékař může pomoci vašemu dítěti pochopit, proč je fyzická aktivita důležitá. nejvhodnější. 

Najděte mu činnost, která ho bude bavit 

Pomozte svému dítěti najít sport, které má rádo. Čím více ho daná aktivita bude bavit, tím větší je šance, že se jí bude věnovat i v dalších letech. Zapojte do toho celou rodinu. Je to skvělý způsob, jak trávit čas společně.

Vyberte aktivitu, která odpovídá věku vašeho dítěte 

 Například dítě ve věku 7 let nebo 8 let určitě není připraveno na vzpírání nebo běh na střední a dlouhé vzdálenosti, ale fotbal, jízda na kole nebo plavání jsou vhodné činnosti. 

Plánujte dopředu 

Zajistěte, aby vaše dítě mělo čas a vhodný prostor na cvičení. 

Zajistěte bezpečné prostředí a vybavení

Ujistěte se, že vybavení vašeho dítěte a zvolené místo pro sport nebo aktivitu jsou bezpečné. Ujistěte se, že oblečení, které má na sobě, je pohodlné a vhodné.

Pořiďte mu hračky povzbuzující aktivitu

Hlavně malé děti potřebují snadný přístup k míčům, švihadlům a dalším aktivním hračkám. 

Buďte vzorem 

Děti, které pravidelně vidí své rodiče, jak sportují a věnují se fyzické aktivitě, mají větší šanci být fyzicky aktivní také. 

Hrajte si s ním

To mu může pomoci naučit se nový sport. 

Vypněte televizi 

Omezte sledování televize a sezení u počítače. Dětští lékaři doporučují denně maximálně 1 až 2 hodiny celkového času u obrazovek, včetně televize, počítačů a tabletů nebo mobilů. Využijte volný čas pro další fyzické aktivity.

Vymezte mu čas na pravidelné cvičení 

Některé děti jsou tak přehlcené domácími úkoly, hudebními hodinami a dalšími plánovanými aktivitami, že nemají čas na cvičení. 

Nepřehánějte to 

Když je vaše dítě připraveno začít, nezapomeňte mu říct, aby poslouchalo své tělo. Cvičení a fyzická aktivita by neměla bolet. Pokud k tomu dojde, vaše dítě by mělo zpomalit nebo zkusit méně náročnou aktivitu. Stejně jako u jakékoli jiné aktivity, i zde důležité, aby se nic nepřehánělo. Pokud hmotnost vašeho dítěte klesne pod průměrnou, přijatelnou úroveň nebo pokud cvičení začne zasahovat do školní či jiné činnosti, poraďte se s lékařem svého dítěte. 

Nezapomeňte na stravování 

Cvičení spolu s vyváženou stravou poskytuje základ pro zdravý a aktivní život. To je ještě důležitější u dětí, které jsou obézní. Jedna z nejdůležitějších věcí, které rodiče mohou udělat, je povzbudit zdravé návyky svých dětí v raném věku. Nikdy není pozdě začít to dělat správně. I v tomto vám může poradit váš dětský lékař.