Hamilton při řízení hýbe volantem dopředu a dozadu. Nikdo neví proč

                   

První testování na nadcházející sezonu přineslo několik zajímavostí. A ve všech hraje hlavní roli monopost Mercedes, konkrétně potom Lewis Hamilton. Začít je třeba tím, že se mu v prvních trénincích dařilo ze všech nejlépe. Úřadující mistr světa bude letos obhajovat svůj titul a podle výsledků zatím všem ukázal, že by mohl dominovat tak, jako tomu bylo v loňském roce. A nejenom on, ale i jeho stájový kolega z Mercedesu, což by mohlo týmu vynést i úspěchy v poháru konstruktérů. A právě monopostu Mercedesu se týká druhá zajímavost.

Hamilton podivně hýbe s volantem

Díky záběrům z kamer, které má Hamiltonův monopost, se podařilo zjistit, že jeho volant má nějakou skrytou, neznámou funkci. Během jízdy totiž s volantem podivně hýbe. Nikoliv do strany, díky čemuž zatáčí, ale hýbe s ním směrem dopředu a také dozadu. Při brzdění je volant skutečně výrazně zatlačen směrem dopředu, zatímco když Hamilton akceleruje, tak volant jakoby tahá k sobě. Ten se danými směry skutečně hýbe, což je celkem nestandardní věc.

https://www.facebook.com/techF1LES/videos/186793022549591/

Dochází k úpravě vozu?

Objevily se samozřejmě první spekulace související s tím, že daným pohybem volantu může docházet k určité úpravě vozu. Tedy v tom smyslu, že může docházet k určitému ovlivnění aerodynamických vlastností vozidla, právě před zatáčkou, kdy volant tlačí dopředu, nebo při akceleraci, kdy ho naopak tahá k sobě. Podle pravidel jsou však podobné modifikace vozu během závodění zakázané a tak silně pochybujeme o tom, zda by si Mercedes něco podobného risknul. Jak z důvodu mnoha kamer na trati a na voze, tak z důvodu, že soupeři by na něco podobného ihned reagovali protestem.

Pomáhá svalům?

Objevily se i spekulace související s tím, že pohyblivý volant má pomáhat jeho svalům. Při brzdění, kdy jde tělo mírně dopředu, jde s tímto pohybem dopředu také jeho volant, díky čemuž nemusí být svaly na rukách tak namáhány. To samé se podle některých názorů děje i v případě zrychlení, kdy je tělo tlačeno dozadu a volant spolu s ním. Otázkou je, zda toto může být, nebo nemusí objektivní vysvětlení.

Nechme se překvapit

Zatím není jisté, co vlastně tento pohyb volantu znamená a proč v Mercedesu je. Dá se však očekávat, že dříve nebo později vše vyjde najevo. Ať už ze strany Mercedesu, tak ze strany různých expertů.

Foto: autoracing1.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články