Světová trojka je v klidu. Na vyloučení z grandslamů, po kterém volal Wilander, nedošlo. Ustojí Zverev i další vyšetřování?

S napětím čekal Alexander Zverev na verdikt disciplinární komise ATP. Za výbuch vzteku, při kterém kromě nadávek rozmlátil raketu o umpire jen pár centimetrů od nohy rozhodčího, mohl schytat stopku na pěkně dlouho. Nakonec vyvázl lacino. Pak je tu ovšem ještě druhá kauza, čtyřiadvacetiletý tenista je nadále vyšetřován kvůli obvinění z domácího násilí.

i Zdroj fotogragie: Beth Wilson / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0
                   

Záběry z Acapulca, kde Alexander Zverev po prohrané čtyřhře divoce rozmlátil raketu o umpire a hlavního rozhodčího navíc zasypal řadou nadávek, obletěly svět. Z turnaje byl samozřejmě okamžitě vyloučen a po dvou týdnech vynesla ATP dodatečný verdikt. Legendární švédský tenista Mats Wilander vyzýval k tvrdému trestu. „Měl by dostat trest na tři měsíce nebo půl roku. A zakázal bych mu hrát ty největší turnaje v kalendáři. To znamená grandslamy, turnaje Masters a Davis Cup,“ nebral si sedmapadesátiletý Wilander servítky v komentáři pro Eurosport. Bývalá světová jednička si také myslí, že by měl Zverev absolvovat kurz sebeovládání.

Po diskvalifikaci německý tenista rovnou přišel o body získané na turnaji a 32 tisíc dolarů (zhruba 750 tisíc korun) na prémiích. Navíc dostal pokutu 40 tisíc dolarů (přibližně 940 tisíc korun). Tyto finanční ztráty ale čtyřiadvacetiletého Zvereva určitě netrápí. Během své dosavadní kariéry si totiž na kurtu vydělal v přepočtu více než 700 miliónů korun! A jaký trest nakonec obdržel od disciplinární komise?

iZdroj fotografie: Beth Wilson / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0

Aktuální světová trojka je v roční podmínce s tím, že další nesportovní chování bude znamenat dvouměsíční stopku. Z mírného rozhodnutí ATP je rozčarována například Pam Shriverová. Vítězka jedenadvaceti grandslamových titulů ve čtyřhře na Twitteru naznačila, že něco podobného je zřejmě možné jen v tenisu.

Mě by za něco podobného zavřeli, tuší Serena Williamsová

Podle další americké hvězdy existuje v tenisovém prostředí dvojí metr při posuzování takovýchto prohřešků. „Mně by za něco podobného s největší pravděpodobností zavřeli. A nedělám si legraci, myslím to vážně,“ zmínila Williamsová v rozhovoru pro CNN. Sama v průběhu své kariéry byla za nadávky rozhodčí při semifinále US Open (2009) v podmínce dva roky a navíc musela zaplatit pokutu 175 tisíc dolarů, což tehdy vycházelo v přepočtu zhruba na 3,1 milionu korun. Alexander Zverev navíc kromě ostrých výrazů rubal do umpiru jako dřevorubec.

Tím ale problémy německého tenisty nekončí. Od října totiž ATP vyšetřuje obvinění z domácího násilí. Jeho bývalou partnerku Olgu Šarypovovou vyzpovídal pro Racquet magazine renomovaný novinář Ben Rothenberg. „Jednou mě dusil polštářem tak, že jsem se bála o život,“ vzpomínala na děsivý zážitek, který podle jejích slov rozhodně nebyl ojedinělým výstřelkem. Tato obvinění jsou vážná a my máme povinnost se jimi zabývat. Doufáme, že interní vyšetřování umožní zjistit fakta, abychom mohli vyvodit správné závěry pro náš další postup,“ zmínil v prohlášení šéf ATP Massimo Calvelli. Tenista veškerá nařčení odmítá a celou záležitost předal právníkům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články