Senzační triumf Emmy Raducanu v číslech

Když 25. srpna porazila Emma Raducanu v prvním kole kvalifikace Bibiane Schoofs, rozhodně nikdo neměl tušení, že už zde se rodí naprosto senzační grandslamový úspěch. Teprve osmnáctiletá Britka během deseti duelů neztratila jediný set a zaslouženě ovládla poslední grandslam tohoto roku.

Emma Raducanu i Zdroj: thetimes.co.uk
                   

Emma Raducanu slaví senzační grandslamový titul

Jakožto 150. hráčka světového žebříčku musela Emma Raducanu na úvod projít kvalifikací. Ve třech kolech boje o účast v hlavní soutěži neztratila jediný set, přesto zažila největší trápení. Konkrétně v semifinále kvalifikace, kdy proti Mariam Bolkvadze málem musela do tie-breaku. Po dvou čistých hrách ale zvítězil ve druhém setu 5:7 a duel opět ovládla.

V kvalifikaci celkem ztratila jen 16 gamů a pouhé 4 při svém podání. Na své konto si taktéž připsala sedm es a jen tři dvojchyby. V tomto ohledu to v rámci celého turnaje nebylo nic senzačního. V hlavní soutěži totiž během sedmi zápasů předvedla 21 es a 14 dvojchyb. Nejlepší zápas na servisu, pokud se tedy bavíme o esech, odehrála ve čtvrtfinále proti olympijské vítězce Belindě Bencic, které nasázela šest es.

V tomto duelu nicméně jeden servis ztratila. Na rozdíl od třetího kola a semifinále, kde o svůj servis nepřišla ani jednou. V hlavní části turnaje celkově přišla jen o sedm svých servisů a v žádném utkání ji žádná hráčka nepřipravila alespoň o tři gamy na podání. Její výkon je tak naprosto výjimečný.

Za zmínku rozhodně stojí i počet vítězných míčů během dvou týdnů turnaje. Celkově se jedná o 153 vítězných úderů, přičemž nejlepší den zažila ve druhém kole, kdy musela Číňanka Zhang zkousnout sedmadvacet vítězných míčů soupeřky. V tomto duelu navíc Raducanu předvedla nejméně nevynucených chyb (11), 49. hráčka světového žebříčku tak neměla příliš možností nečekanou hrdinku U.S. Open zlomit.

V posledních dvou zápasech už to ale tak slavné nebylo. Raducanu měla na svém kontě vždy více nevynucených chyb než vítězných úderů (v semifinále statistika 16-17, ve finále 22-25). I tak si ale nikdo na mladou Britku nepřišel. Důležitá totiž byla také schopnost svou soupeřku „brejknout“.

V kvalifikaci se to Raducanu podařilo celkem třináctkrát, v hlavní části poté devětadvacetkrát. Závěrem dodejme, že osmnáctiletá hráčka uhrála dvacet setů, neztratila jediný a při své cestě za senzačním grandslamovým titulem přišla jen o 51 her (vyhrát jich dokázala 121). Taková bilance je vskutku neuvěřitelná a mladičká Emma Raducanu slaví naprosto zaslouženě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Lenka Šimánková

Zobrazit další články