Robin Hood v praxi. Bohatí tenisté finančně pomohou chudším

i Zdroj fotografie: essentiallysports.com
                   

Pandemie nového typu koronaviru, který způsobuje nemoc zvanou COVID-19, zasáhla kvůli dočasnému přerušení soutěží do peněženek nejednoho sportovce. Ti, co si po čas produktivních let dokázali vydělat dostatek, se současnou krizí nemusejí trápit. Horší to je ovšem například s tenisty, kteří nepatří do první stovky a bez příjmů jim tak hrozí závažné existenční potíže. Pomocnou ruku se jim chystá podat (nejen) slavné trio Federer – Djokovič – Nadal, které se na chudší kolegy po vzoru Robina Hooda složí. Přípravy speciálního fondu jsou v plném proudu.

Pořadatelé turnajů a slavní tenisté myslí na ostatní

Říká se, že teprve v krizi se ukáže pravý charakter člověka. Pokud to tak skutečně je, tenisté Rafael Nadal, Roger Federer a Novak Djokovič musejí mít srdce ze zlata. Populární trio se totiž chystá finančně podpořit hráče, kteří kvůli nevysokému postavení ve světovém žebříčku a absenci příjmů ze zrušených sportovních akcí aktuálně bojují s rozsáhlými problémy. Peněžitou pomoc budou moci čerpat ze speciálního fondu, který vznikne také za podpory organizátorů grandslamových turnajů. Pomocnou ruku údajně přiloží také samotná ATP.

Dvaatřicetiletý srbský šikula Novak Djokovič, jenž momentálně zaujímá první místo světového žebříčku, vyzval prostřednictvím dopisu i ostatní bohaté kolegy, aby v této nelehké situaci pomohli těm nejzranitelnějším. Psaní pak citoval francouzský deník L’Equipe:

„Jsme s kolegy toho názoru, že v této složité situaci se musíme všichni semknout a pomoci hráčům, kteří balancují na hraně existenčních problémů. Mnozí dokonce přemýšlejí, že svou dráhu profesionálních tenistů definitivně zabalí, a to je samozřejmě špatně. Musíme se alespoň pokusit o všechny postarat, jsou totiž základem celého sportu, bez nich by to nešlo.“

Jaké finanční vyhlídky si slavné trio vlastně slibuje

iZdroj fotografie: tennisworldusa.org
Zdroj fotografie: tennisworldusa.org

Novak Djokovič, Rafael Nadal a Roger Federer mají v úmyslu vybrat částku 4 miliony dolarů, což je v přepočtu na naši měnu asi 100 milionů korun (v závislosti na aktuálním kurzu). Jedná se sice o ohromnou sumu, nicméně není nereálná. Pokud by do fondu přispěli všichni hráči od prvního do dvoustého místa žebříčku, navíc by se jejich „balíček“ pohyboval mezi pěti až třiceti tisíci dolarů, účet by poměrně rychle naskakoval.

Do toho samozřejmě musíme započítat ještě organizátory grandslamových turnajů, od každého z nich by mohlo přitéct až půl milionu dolarů Nesmíme zapomenout ani na ATP, jejíž finanční pomoc by se podle předpokladů měla zastavit na čísle jeden milion dolarů.

Pokud by šlo všechno podle plánů a vysněné peníze by se na fondu nastřádaly, ukrojil by si svůj díl každý hráč od 250. do 700. místa žebříčku. Zatím ovšem není jasné, jakým způsobem by se konečná částka mezi jednotlivce dělila. Projekt už každopádně začíná nabírat reálné obrysy a je dobře, že odkaz Robina Hooda, který bohatým bral a chudým dával, žije dál, byť v lehce pozměněné formě. Bohatí totiž sami usoudili, že je jejich povinností pomáhat slabším, což je z pohledu historie obrovský posun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články