Lhal jsem o dopingu. Argentinec, který si zahrál finále Roland Garros proti Nadalovi promluvil

                   

Zahrál si finále Roland Garros proti Rafaelu Nadalovi, krátce poté mu bylo prokázáno dopování. Bývalý argentínský tenista Mariano Puerta se nyní přiznal, že v minulosti ohledně užívání zakázáných látek lhal, aby se vyhnul osmiletému distancu.

Píše se rok 2005 a Rafael Nadal slaví vítězství ve francouzském Roland Garros. Jeho soupeřem byl do té doby nepříliš výrazný argentinský tenista Mariano Puerta, který se do té doby probojoval nejdále do čtvrtfinále Italian Open a který si ve svých sedmadvaceti poprvé zahrál finále významného turnaje. Jenže po utkání je v Puertově krvi nalezen nepovolený stimulant etilefrin.

i(zdroj: twitter.com/tenisalmaximope)

Přesto, že stopy etilefrinu v jeho krvi byly podle tenisové asociace nizké a stěží mohly ovlivnit jeho výkonost, konstatovala porušení antidopingových pravidel. Argentinský tenista měl za sebou již dřívě devítiměsíční trest za užívání jiné nepovolené látky a proto mu hrozilo až osm let bez profesionálního tenisu.

A tak si před Mezinárodní sportovní arbitráží vymyslel historku o tom, jak se omylem napil ze sklenice vody, ve které měla jeho manželka léky proti menstruačním bolestem. CAS mu vyměřila „jen“ dvouletý trest a Puerta po jeho vypršení ještě dva roky působil v profesionálním sportu.

i(twitter.com/deportesln)

Lež

„To vysvětlení byla lež. Nezískal jsem ale žádnou sportovní výhodu, jen jsem nechtěl, aby se na mne lidé dívali jako na podvodníka,“ řekl nyní jednačtyřicetiletý hráč pro La Nación. Ve skutečnosti prý tehdy užíval výživový doplněk, který obsahoval i stopy zakázaného etilefrinu. „Nemohli jsme s tím nic dělat, protože tabletky jsme nekoupili, jak bych to řekl, legální cestou. Moji právníci mi poradili, abychom zatajili, co se ve skutečnosti stalo,“ přiznal po letech Puerta.

Jeho tehdejší výpověď zpochybnil i tenistův bývalý trenér Andreas Schneiter. „Zeptal jsem se ho, o co šlo a řekl mi, že neví. Věděl jsem, že lže. Jeho odpověď se mi nezdála upřímná, podle mne to užil z nedbalosti,“ řekl pro agenturu AFP.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články