Z Austrálie byl vyhoštěn, do USA ho nepustili. Nechá se Djokovič před French Open očkovat proti covidu-19?

Hodně zvláštní sezonu zažívá světová jednička. Kvůli odmítnutí nechat se očkovat odehrál Novak Djokovič zatím pouhé tři zápasy. Jakou má šanci, že bude moct nastoupit na Roland Garros? Kdy se vrátí na kurt?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Před Australian Open vedli Djokovičovi právníci s úřady dlouhé tahanice. Nakonec byl srbský tenista vyhoštěn z Austrálie, když tamní ministr pro imigraci Alex Hawke zrušil jeho vízum. Okamžitě se v médiích strhla vlna spekulací, jestli Novak Djokovič kývne na očkování nebo raději obětuje účast na dalších grandslamech. „Ano, to je cena, kterou jsem ochoten zaplatit,“ potvrdil Djokovič v rozhovoru pro BBC druhou možnost. Pokud by chyběl na French Open i na Wimbledonu, znamenalo by to pro něj v žebříčku odečet čtyř tisíc bodů a pád zhruba na sedmou pozici.

Ještě v únoru to vypadalo, že po Australian Open bude Djokovič chybět také na antukovém grandslamu. Francouzský parlament totiž schválil zákon, který mimo jiné zakazoval neočkovaným vstup do sportovních areálů. Bez výjimek. „Pravidla budou platit pro každého, ať už je to divák nebo sportovec. A to až do odvolání,“ citovala agentura Reuters vyjádření ministerstva. V polovině března ale přišel zvrat. Francie sáhla k rozvolnění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Konec zákazů ve Francii?

„Jak to teď je, nic nestojí Novaku Djokovičovi v cestě k účasti na French Open,“ řekla ředitelka turnaje Amélia Mauresmová na tiskové konferenci. Definitivně vyhráno ale jednička světového žebříčku nemá. „Virus tu pořád cirkuluje a musíme být opatrní. Pokud vláda přijme nová opatření, nebudeme z nich vyjmuti,“ konstatoval šéf francouzské tenisové federace Gilles Moretton.

Velký otazník visí nad účastí bělehradského rodáka na US Open. Grandslam je sice ještě daleko, napovědět ale mohou události z přelomu února a března. Vítěz 86 turnajů na okruhu ATP Tour se přihlásil na Masters do Indian Wells a Miami, jenže americké úřady ho bez očkování nevpustili do země. I kdyby hrozilo, že bude Djoker absentovat ve Flushing Meadows, nehodlá couvnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

 „Rozhodnutí, která mají vliv na mé tělo, jsou pro mě důležitější než tituly nebo cokoliv jiného,“ uvedl Djokovič.  Zároveň ale nevyloučil možnost, že v budoucnu může změnit názor. „Nikdy jsem nebyl proti vakcinaci. Ale vždy jsem podporoval svobodu vybrat si, co si dáváte do svého těla,“ osvětlil svůj pohled na očkování. A kdy se hodlá vrátit do seriálu ATP Tour? Na oficiálních webových stránkách zveřejnil informaci, že se zúčastní turnaje v Monte Carlu, který startuje 10. dubna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články