Vyvážená strava je jediný účinný způsob, jak splnit osobní fitness cíle

Dlouhodobé udržení váhy je nejjednodušší při udržitelném přístupu k životnímu stylu. Ten by vedle vyváženého jídelníčku měl zahrnovat také kladný vztah k pohybu. Výběr potravin může ovlivnit nejen tělesnou hmotnost a fyzickou kondici, ale i vzhled pleti. Jak by ideální vyvážená strava měla vypadat?

Příprava vyvážené stravy do krabiček
                   

Abyste vypadali a zároveň se cítili fyzicky silní a zdraví, vaše tělo potřebuje důležité živiny a dostatek tekutin. Vedle toho pravidelný pohyb, který je nutný pro správný poměr svalů a tukové tkáně v těle, tím pádem udržení zdravé váhy.

Co znamená vyvážená strava

Vyvážená strava obsahuje různé druhy potravin, které tělu doplní všechny životně důležité živiny, které potřebuje ke svým funkcím ve správném množství a poměru. Jsou to tři hlavní makroživiny – bílkoviny, sacharidy a tuky, a také mikroživiny neboli vitaminy, minerály a stopové prvky.

Správného poměru nejsnáze docílíte pestrým složení jídelníčku, který by měl obsahovat živočišné i rostlinné potraviny. Pokud v jídelníčku jedna ze složek chybí, je třeba živiny tělu doplnit jiným způsobem.

Častým případem je vyloučení živočišných výrobků, hlavního zdroje bílkovin. Vyvážené veganské stravy lze docílit prostřednictvím vhodného doplňku stravy, jako je například vyvážené jídlo Formula 1 od Herbalife Nutrition, které zakoupíte v distribuční síti Herbalife Nutrition.

K čemu je důležitá energetická rovnováha

Kromě složení stravy významnou roli hraje energetická rovnováha neboli rovnováha mezi přijatými kaloriemi (calories in) a vydanými kaloriemi (calories out). Vyvážený příjem a výdej se rovná stabilní tělesná váha.

V závislosti na osobních cílech je možné energetickou rovnováhu narušit. Pro zhubnutí je nutné dosáhnout kalorického deficitu, to znamená přijmout méně kalorií, než spálíte. Při nabírání je potřeba kalorický příjem zvýšit. Ať už hubnete či se snažíte přibrat, vždy je třeba zachovat nutriční rovnováhu, tedy poměr živin.

Cvičení zvyšuje celkový pocit pohody

Spolu se stravou je důležitý i pravidelný pohyb, který při zdravém přístupu zlepšuje celkový pocit pohody, rovnováhy a sebedůvěry. Pohyb a zdravá strava vyvolávají v těle adaptační procesy jako hubnutí, zlepšení svalového tonusu a kardiovaskulárního systému.

“Vyvážená fitness rutina v kombinaci s dobře vyváženým plánem zdravé výživy představuje skvělý způsob, jak dosáhnout optimálních výsledků složení těla,“ uvedla Samantha Clayton ředitelka ve Worldwide Fitness Education.

Vyvážený fitness plán by přitom měl zahrnovat čtyři základní složky:

  1. Protahování může pomoci lépe si uvědomit držení těla a získat sebedůvěru.
  2. Kardio je dobré pro srdce a současně pro efektivní spalování kalorií.
  3. Silový trénink buduje svalovou hmotu, která je zase důležitá pro odstraňování přebytečného tuku.
  4. Vytrvalost v podobě déletrvající fyzické aktivity může vést ke zlepšení svalové síly a celkové úrovni vytrvalosti.

Vyvážená výživa pro zdravou pokožku

Jídelníček ovlivňuje také vzhled a zdraví pokožky. Vyvážené pH má za následek zdravou, vypnutou a mladistvou pokožku. Zvýšené pH způsobuje vysoušení, vznik skvrn a zánětů. Nižší pH může vést k mastné pleti, zarudnutí a podráždění.

Mezi nejčastější příčiny nerovnováhy pH patří nezdravá strava, nedostatek pohybu, špatná péče o pleť, stres a kouření. Zlepšení zdraví a vzhledu pleti lze dosáhnout nejen používáním přípravků vhodných pro váš typ pleti, ale zároveň změnou stravovacích návyků tak, aby kůži nechyběly žádné živiny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články