PUMA testuje ve svém Cirkulárním projektu proces G2G recyklace s cílem využít staré fotbalové dresy k výrobě nových

i Zdroj fotografie: PUMA
                   

Sportovní značka PUMA bude spouštět inovativní výrobní proces, v němž bude využívat staré fotbalové dresy k výrobě nových. Cílem této iniciativy je snížit množství odpadu a otevřít cestu k budoucím cirkulárnějším modelům výroby. 

Proces recyklace využívaný v projektu RE:JERSEY umožňuje použít staré fotbalové dresy s logy, výšivkami a klubovými odznaky, které dříve bránily snahám o jejich recyklaci. Díky tomu mohou být v rámci RE:JERSEY tyto dresy využívány jako hlavní surovina pro výrobu příze pro nové klubové oděvy. 

Při recyklačním procesu v rámci projektu RE:JERSEY se oděvy nejprve chemicky rozkládají na hlavní složky (depolymerizace). Poté se odfiltrují barvy a materiál se chemicky opět složí dohromady, aby vznikla příze (repolymerizace), která má stejné užitné vlastnosti jako panenský polyester. 

Zatímco fotbalové vybavení PUMA, které je dnes na trhu, je vyrobeno ze stoprocentně recyklovaného polyesteru, dresy RE:JERSEY jsou vyrobeny ze 75 procent z recyklovaných fotbalových dresů. Zbylých 25 procent pochází z mořského plastu SEAQUAL® MARINE PLASTIC1.

„V rámci projektu RE:JERSEY jsme chtěli vyvinout další způsoby, jak snížit náš dopad na životní prostředí, šetřit zdroje a znovu využívat materiály,“ řekl Howard Williams, ředitel pro oděvní technologie ve společnosti PUMA. „Poznatky, které jsme díky projektu RE:JERSEY získali, nám v budoucnu pomohou vyvíjet více cirkulárních výrobků.“ 

Produkty vyrobené společností PUMA v rámci projektu RE:JERSEY budou nosit na hřišti při předzápasové rozcvičce kluby Manchester City, AC Milan, Borussia Dortmund a Olympique de Marseille. Týmy budou dresy nosit před svými ligovými zápasy na přelomu dubna a května, počínaje zápasem Manchesteru City s Watfordem 23. dubna. 

Zkušební projekt RE:JERSEY je součástí Cirkulární laboratoře (Circular Lab) společnosti PUMA a její platformy pro udržitelnost s názvem Forever Better. V rámci Circular Lab společnost PUMA loni oznámila program RE:SUEDE, v rámci kterého testuje, zda dokáže vyrobit biologicky rozložitelnou verzi svých ikonických tenisek SUEDE.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Na český trh míří další čínský gigant. Majitel Volva nabízí bezkonkurenční cenu, nízkou spotřebu a bohatou výbavu
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: nic jí neodolá aneb Jak ukrajinská puška „krájí“ pancíř ruských obrněných vozidel jako nůž máslo. Zásah cíle je rychlý a ničivý
Události247.cz
Události247.cz
Zákony mluví jasně: Řidičům hrozí pokuta i za jedno zatroubení během jízdy
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Milovníci kávy se mohou radovat: Má mnoho překvapivých pozitiv na lidské zdraví, důležité je však dávkování