Penny board na míru? Víme, kde jej seženete!

Skateboarding patří mezi oblíbené teenagerovské aktivity. Ale také extrémní sporty s kořeny v americké Kalifornii.

Samotný pojem skateboard pak doslovně znamená jízdu na prkně (skate – brusle, board – deska). Sportovní disciplína skateboarding původně měla simulovat jízdu na mořských vlnách. Od té doby ale uplynulo opravdu hodně vody. Na trhu se dnes setkáme se skateboardy různých velikostí, tvarů i materiálů. A jakému dát přednost? Dozvíte se z následujícího článku.

Downhill a carving

Mezi samotnými skateboardisty, kterých je po celém světě téměř devatenáct milionů, najdete jak ty profesionální, tak rekreační. Oba se skateboardem v podstatě mohou provádět dva druhy pohybů, a to downhill (jízda z kopce) a carving (obloučky). Základními skateboardovými disciplínami pak jsou: freestyle, slalom, downhill a skoky (vysoký a daleký).

Longboard, nebo penny board?

Samotný skateboard je jednoduše řečeno deskou se čtyřmi kolečky. Na trhu se, jak jsme již zmínili v úvodu, setkáme se skateboardy různých velikostí, tvarů i materiálů. Oblíbené jsou jak delší longboardy vhodné pro jízdu na delší vzdálenosti, tak i barevnější a lehčí penny boardy ideální do města. Rozdílů mezi těmito sportovními pomůckami je však více, a my se je na následujících řádcích pokusíme osvětlit.

Zaměřeno na longboard

Longboard je v podstatě dlouhý skateboard (60 – 150 cm) vhodný pro širokou škálu skateboardových disciplín. S šířkou mezi devatenácti a pětadvaceti centimetry, většími, širšími, stabilnějšími a měkčími kolečky vyznačující se dobrou přilnavostí k povrchu. Především však s pevnou a ohebnou deskou složenou z několika překližkových vrstev a se širšími trucky s osami otočenými směrem ven, což z nich činí ideální prostředky pro jízdu na delší vzdálenosti. Po širších silnicích, parcích a na cyklostezkách.

Lehký a barevný penny board

Pokud sháníte skateboard do města, neměl by vaší pozornosti uniknout lehčí, menší a na pohled barevnější penny board. Ten je vyrobený z lehké plastové desky, a tudíž především lehký, díky čemuž se stává oblíbenou sportovní pomůckou i mezi dívkami. Další předností penny boardů jsou kvalitní kolečka přímo přizpůsobená pro jízdu ve městě, kde skvěle nahradí dopravní prostředek. Podobně jako koloběžka. Na rozdíl od ní je však penny board mnohem skladnější.

Slaďte prkno i kolečka!

Penny boardy zářivých barev jsou k sehnání například na e-shopu efitness.cz, kde si navíc máte možnost složit svůj vlastní penny board. Tedy sladit barvu prkna s barvou koleček, zkrátka si nechat smontovat penny board na míru. Ten se pak může stát i originálním módním doplňkem.