Objeví se na domácím hokejovém MS v národním dresu více hráčů ze zámoří?

Uplynulý světový šampionát skončil pro české hokejisty neúspěchem, v celkovém pořadí obsadili osmou příčku. Nejhorší umístění českého týmu v dějinách mistrovství světa v ledním hokeji logicky rozvířilo diskuze mezi širokou hokejovou veřejností.

                   

Odborníci i fanoušci mimo jiné kroutí hlavou nad výběrem hráčů, který měl na starosti společně s trenérským štábem také generální manažer týmu Martin Havlát. Volá se především po hráčích, kteří působí v zámořských ligách. A to jak v elitní NHL, tak ve farmářské AHL či kanadských juniorkách.

Příští rok se bude hokejový šampionát konat v Praze a Ostravě – podrobné info zde. Pro Davida Pastrňáka a další české hokejisty v NHL bude domácí mistrovství samozřejmě velkým lákadlem. Pokud tedy jejich týmy nepostoupí do bojů o Stanley Cup, nebo z nich brzy vypadnou. Jenže počet českých hráčů, kteří působí v NHL, má sestupnou tendenci. Pro sestavení konkurenceschopného týmu tedy budeme potřebovat i další hokejisty, kteří hrají v zámořských soutěžích.

Ihned po skončení čtvrtfinálového utkání, ve kterém český výbet podlehl USA 0:3, zhodnotil rostoucí úroveň severoamerických lig expert ČT Petr Hubáček: „Zámoří se čím dál tím víc odděluje od evropského hokeje. Kvalita je dnes v zámoří. Hráči z univerzit a farem jsou naprosto špičkoví hokejisté. Jsou kousek za hranou NHL a nakračují do ní. Už to není jak dřív, když kluci z farem byli rádi, že si obují brusle. A univerzitní hokej už není o tom, že hráči jenom studují a baví se s holkama,” prohlásil s trochou nadsázky bývalý reprezentační útočník.   

Po smolném zranění Filipa Chytila zůstala v českém výběru pětice hráčů působících v zámoří. Kvinteto Karel Vejmelka, Ronald Knot, Jakub Zbořil, Dominik Kubalík a Martin Kaut v průběhu turnaje ještě doplnil Radim Zohorna, který na šampionát přiletěl po vypadnutí jeho celku Toronto Marlies z play-off AHL.

Ano, mnoho hráčů z NHL včetně Davida Pastrňáka pozvánku do reprezentace odmítlo. Jiné hokejisty zase na šampionát nepustili jejich zaměstnavatelé. Například vedení Vancouveru Canucks ze zdravotních důvodů neuvolnilo zadáka Filipa Hronka, který za běžných okolností poctivě reprezentuje.

Ale pak tu byl případ Jakuba Vrány. Dynamický křídelník s vyhlášenou střelou se chtěl přidat k národnímu výběru, avšak trenér Kari Jalonen mu sdělil, aby si raději odpočinul po náročné sezoně. Vrána byl totiž na podzim minulého roku z blíže nespecifikovaných důvodů zařazen do Asistenčního programu NHL. Letos v březnu jej ale Detroit vyměnil do St. Louis, kde restartoval svou kariéru ve velkém stylu. Během 20 duelů za Blues nastřílel 10 branek a přidal 4 asistence. Opravdu si můžeme dovolit nevzít na MS výherce Stanley Cupu z roku 2019, jehož osobní problémy se zdají být vyřešeny a sám chce reprezentovat? 

O účast na světovém šampionátu se hlásil také třiadvacetiletý forvard Jakub Lauko, který v aktuálním ročníku NHL nastoupil do 23 zápasů za Boston Bruins. Svůj zájem projevil formou příspěvku na Twitteru. Premiéry v seniorském výběru se však nedočkal. Generální manažer reprezentace Martin Havlát pak v rozhovoru pro iDnes.cz prohlásil, že jeho prací je kontaktovat hráče, o které mají spolu s trenéry zájem. Nikoliv všech čtyřicet nebo padesát kluků, kteří hrají v Americe a Kanadě. Lauko v jednom z dalších rozhovorů dokonce tvrdil, že nikdo z realizačního týmu nemluvil ani s Tomášem Noskem, po jehož boku nastupoval ve čtvrté útočné formaci Bruins.

Svůj názor přidal i Milan Antoš. Komentátor ČT vyzdvihl odvahu Američanů, kteří vzali na turnaj několik mladých talentů. „Tým USA má v sestavě devět hráčů ročníku 2000 a výš. V průměru mají o čtyři roky mladší družstvo než my. Dostali jsme takové školení od Američanů o tom, jak se bruslí a hraje s kotoučem,” řekl někdejší extraligový útočník. Jen dodejme, že věkový průměr našeho mančaftu činil 28,3 let. Nejmladším členem českého výběru byl Martin Kaut, kterému je aktuálně 23 let.

Na soupisce českého týmu nebyl ani jeden hráč stříbrné dvacítky, která na posledním juniorském šampionátu nadchla rychlostí bruslení a přímočarou hrou. Blízko nominace byli obránci David Jiříček se Stanislavem Svozilem (oba ročník 2003), kteří už nakoukli do sestavy Columbusu Blue Jackets. Jenže Svozil stihl odehrát jediné přípravné utkání proti Rakousku, načež ho kouč Jalonen z týmu vyškrtnul. Naopak Jiříček se nezúčastnil svého druhého seniorského mistrovství kvůli poranění kotníku.

Změní se tato situace na příštím šampionátu v České republice? O hráče jako Pastrňák, Krejčí, Nečas, Palát, Hertl nebo Gudas bude pochopitelně zájem. Ale co další čeští hokejisté ze zámoří, kteří sice nemají taková jména, avšak rozhodně by si zasloužili větší pozornost?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články