Co všechno pro vás vyrobí ve slévárně litiny?

                   

Potřebujete využít výborných vlastností litiny a hledáte ideální typ? Základním předpokladem úspěchu je výběr vhodné společnosti zabývající se sléváním litiny. V článku najdete informace, z jakých druhů můžete vybírat pro své podnikání a tip na společnost zabývající se právě litinami.

Znáte druhy litiny?

Každý, kdo se nějaký ten pátek pohybuje v oboru, se jistě mezi jednotlivými druhy litiny vyzná. Pro méně zasvěcené se však hodí zmínit, že existuje několik různých typů, které se liší svým složením a následně i vlastnostmi. Konkrétní druhy litiny jsou následně vhodné pro jiné použití a správný výběr je klíčovým předpokladem úspěšného použití této suroviny.

Šedá litina

V případě šedé litiny je hlavní předností velká pevnost v tlaku. Dokáže velmi dobře tlumit rázy a vibrace a využívá se všude tam, kde ocel nestačí kvůli negativnímu vlivu dynamického namáhání. Výhodou je i snadná obrobitelnost a velmi pomalé korodování. Šedou litinu je možné dodávat v kruhovém nebo čtyřhranném průřezu, ale vyhotovit se dají i jiné tvary. Záleží na konkrétních požadavcích, ale téměř vždy je možné se domluvit. Ve slévárně už mají zkušenosti s nejrůznějšími tvary a velikostmi a jen tak něco je nezaskočí.

Tvárná litina

Dalším typem je tvárná litina obsahující grafit v podobě kuliček. To je rozdíl v porovnání s předchozím typem, kde byl grafit ve formě malých lupínků. Díky tomuto uspořádání grafitu má tvárná litina větší pevnost, tvrdost a tažnost. Díky svým výborným vlastnostem dnes patří mezi hojně využívaný druh litiny používané na různé odlitky, kde nahrazuje ocel. Při přímém porovnání právě s ocelí má i další plusy, jako jsou například menší měrná hmotnost a lepší tlumicí vlastnosti. Standardně se opět vyrábí v kruhových či čtyřhranných průřezech, ale i jiných obecných tvarech při konkrétní poptávce.

Austenitická litina

U austenitické litiny je grafit také ve formě kuliček. Dalším hlavním prvkem je u této litiny také nikl, kdy díky této příměsi dosahuje specifických vlastností. Její výhodou je velká odolnost proti korozi, teplotní stálost až do 800 °C, schopnost odolat korozi v mořské vodě a další. Je ceněná díky svým fyzikálním i mechanickým vlastnostem. Při poptávce nezapomeňte sdělit požadovaný tvar a rozměry, ať získáte přesně takový materiál, jaký potřebujete pro svou výrobu, stavbu či jiné záměry.

Promyslete si, co vlastně potřebujete

Ještě před samotnou objednávkou se ujistěte, že máte vybraný správný druh litiny v závislosti na tom, co zrovna potřebujete. Každá varianta má lehce rozdílné vlastnosti, s čímž je potřeba počítat. V případě, že plníte zakázku v rámci firmy, není výběr většinou složitý, protože máte dáno, jakou litinu potřebujete. Horší to může být ve chvíli, kdy odpovědnost za výběr správného typu leží pouze na vás.

U každého druhu litiny máte navíc i z různých tvarů a rozměrů průřezů. Vzhledem k poměrně velké variabilitě je vždy nejlepší napsat konkrétní dotaz týkající se právě vaší poptávky, ať si ujasníte, co je vlastně možné. Navíc získáte přesnou cenovou kalkulaci, což také bývá důležitým faktorem.

Najděte si spolehlivou slévárnu litiny

Pořádná slévárna šedé litiny dokáže nabídnout všechny tři výše uvedené typy a zpracovat vaši zakázku s co největší kvalitou. Výroba litiny zde probíhá se všemi potřebnými certifikacemi a pod záštitou obchodní značky Unibar, která se pyšní velmi dobrými výsledky nabízených materiálů. V katalogu najdete i větší množství barevných kovů a konkrétní cenovou nabídku získáte po odeslání poptávky. Slévárna litiny nabízí i výběr vlastního profilu, k čemuž poslouží kalkulačka hmotnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články