Co si vzít na skialpy?

Pokud byste rádi pozvedli své lyžování na jakousi „vyšší úroveň“ a vyzkoušeli v tomto směru něco nového, možná vás osloví skialpinismus.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Máte-li tuto aktivitu spojenou s extrémními sporty, není třeba se obávat. Pro zdatné lyžaře to není nic náročného a pokud zároveň milujete turistiku, tento sport vás rozhodně dostane. Stejně jako lyžování či turistice, i skialpinismu se lze věnovat na jakékoliv úrovni, proto v něm nic příliš extrémního nehledejte a pojďte se s námi podívat, které nezbytnosti si k jeho provozování pořídit.

Základní vybavení 

Tento základ budete potřebovat jak v případě poklidných túr bez zběsilých sjezdů, tak i u odvážnějších výšlapů. Při výběru konkrétních potřeb si tedy položte několik základních otázek – jak často budu sport provozovat? V jaké míře? K jakému účelu chci vybavení využívat? Kolik jsem ochoten do něj investovat?

Teprve až po jejich zodpovězení můžeme vybírat v kategoriích ideální vybavení přímo na míru, se kterým budeme rozhodně spokojeni. No a co tedy patří k těm zmiňovaným nezbytnostem?

Horolezecké potřeby

Na náročnější zimní výšlapy mohou skialpinisty nalákat například některé skiareály v Rakousku, kde si lze užít to nejlepší z rakouských Alp, nebo třeba Vysoké Tatry. V obou případech už si však nevystačíme s výše zmíněným základem, ale budeme potřebovat také horolezecké vybavení. To se od toho klasického příliš neliší. Jediným rozdílem je asi to, že na lyžích se větší zátěž hůře nese, a proto je vhodné všechno vybavení volit v odlehčených variantách.

Pro odvážnějšího skialpinistu jsou tedy součástí výbavy také hliníkové mačky, skialpinistický cepín s hliníkovou konstrukcí a ocelovým hrotem, jednoduchý sedák bez polstrování, lana a karabiny. Při těchto náročnějších výšlapech je opravdu nutné mít helmu. Ta by samozřejmě měla být na hlavě při každém obutí lyží, ať už se jedná o ty klasické nebo o skialpy.

Lavinová výbava

Při klasickém lyžování ve skiareálech je lavinové nebezpečí minimální a neustále kontrolováno. U skialpinismu se však můžeme s výskytem lavin setkat, zejména tehdy, když se pouštíme do náročnějšího terénu. Pokud tedy vyrážíme do zasněžené oblasti, měli bychom u sebe mít vždy lavinový vyhledávač neboli „pípák“, lopatu a sondu.

Je nezbytné mít tyto tři pomůcky kompletní, protože absence kterékoliv z nich rapidně snižuje úspěch záchranné akce při zasypání lavinou. Není vhodné na těchto věcech nijak šetřit, mohou vám zachránit život – pípák tedy volíme nejlépe tříanténový s co největším dosahem. Sonda by měla být alespoň 240 centimetrů dlouhá a lopata musí být opatřena teleskopickou rukojetí pro lepší manipulaci. Všechny tyto pomůcky lze zakoupit jako takzvané „safety sety“, kde jsou hezky všechny pohromadě a vy tak na nic nezapomenete.

Skvělou investicí jsou také lavinové batohy. Jsou sice dražší než ty klasické, ale obyčejný batoh vám život nezachrání. Uvnitř lavinového batohu je zabudovaný airbag, který jeho majitele udrží při zavalení sněhem co nejblíž povrchu. Oceníte také jeho propracovanost – nechybí poutka a kapsy na veškeré vybavení, bezpečnostní prvky, pohodlné polstrování i snadný přístup do kapes bez nutnosti sundávat celou výstroj.

Další nezbytné vybavení

Při vstupu do terénu by v batohu neměla chybět ani lékárnička, mapa, kompas nebo GPS přístroj, baterka (nejlépe i čelovka) a dostatek jídla a pití. Důležitý je i plně nabitý telefon včetně nabité powerbanky, náhradní rukavice a ponožky, nářadí a lepidlo na pásy ve spreji.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články