Zesnulý Zdeněk Srstka skončil se sportem kvůli dopingu!

i Foto: kulturistika.ronnie.cz
                   

Českou veřejnost nedávno zasáhla smutná zpráva. Zdeněk Srstka, legendární herec a také moderátor pořadu Chcete mě? České televize. Třiaosmdesátiletý stařík zemřel v nemocnici po dlouhodobých zdravotních problémech. Zanechal po sobě na 229 filmů a nespočet zachráněných psích životů, kterým se s televizním štábem pokoušel dlouhé roky hledat nové domovy. Málokdo už o něm ovšem ví, že ve svých mladých letech býval také profesionálním sportovce. S kariérou bojovníka ovšem skončil kvůli nárůstu dopingových afér, kvůli nimž se k vrcholovému sportu už nikdy nevrátil.

Srstka začal s posilováním kvůli šikaně

Dá se jen těžko uvěřit, že Zdeněk Srstka byl ve svém útlém mládí obětí šikany a posměšků. Na základní škole patřil mezi outsidery, starší a silnější školáci si jej proto často dobírali. Několikrát dokonce musel čelit fyzickým útokům, kvůli nimž si jednou řekl, že už všeho bylo dost. Své zážitky pro radio Wave popisoval následovně:

 „Já byl v dětství trochu outsider a otloukánek. Silnější kluci mě mlátili. Dostal jsem facku a hned se rozbrečel. Jednoho dne jsem se rozhodl, že s tím něco udělám. Umanul jsem si, že budu nejsilnější na světě.“

Tehdy se jednoho nejmenovaného policisty, kterého odchytl na ulici, zeptal, jak dosáhnout svého snu. Policista mu poradil, aby začal pravidelně docházet do boxerského oddílu. Srstka jeho radu uposlechl, nicméně časem se začal věnovat jinému silovému sportu. Zalíbení našel ve vzpírání, které mu vyneslo i řadu cenných úspěchů:

„Vyhrál jsem dělnické hry ve Vídni, v roce 1955 jsem byl na mistrovství světa v Mnichově a v roce 1957 jsem získal bronz na mistrovství Evropy. Zúčastnil jsem se také olympijských her v Římě, kde jsem se k kategorii do 90 kilogramů umístil na 9. místě.“

Všichni ostatní jeli v dopingu, Srstka tomuto trendu nikdy nepropadl

„Začala éra dopingu, Maďaři, Poláci, Bulhaři, kluci, které jsem porážel o třicet kilo, najednou začali sbírat medaile.“

Takto popisuje Srstka zvrat ve své kariéře vzpěrače. Ačkoli byla vidina lepších výsledků lákavá, on se nikdy k podvodnému jednání nesnížil. Proto se raději rozhodl pověsit činky na hřebík a začal se věnovat řeckořímskému zápasu, v němž odváděl rovněž skvělé výkony. Ty mu nakonec přinesly mnoho důležitých zkušeností do následné kariéry filmového kaskadéra. V pozdějším věku se stal mistrem Evropy v bench-pressu mezi veterány. Ve svém životě vykonával všechny činnosti na plno, což je v poslední fázi výrazně podepsalo na jeho zdravotním stavu. Zkoušeně před lety sdělil veřejnosti:

„Každý na něco doplácí a já vedle vzpírání dělal ještě docela dlouho silový trojboj, powerlifting. Moje záda se prý už operovat nedají.“

To by tedy Zdeněk Srstka, nejen milovaný herec (jenž se nikdy za kovaného „komedianta“ nepovažoval), ale také sportovec každým coulem, který nikdy nepodlehl tlaku okolí a nepodváděl, i když by měl mnohem pohodlnější cestu. Před svou smrtí si nepřál, aby kvůli němu probíhal nějaký smuteční obřad. Chtěl své přátele a rodinu ušetřit pláče. Odpočívej v pokoji, velikáne!

Foto: kulturistika.ronnie.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články