Ženy, na které se ve světě sportu neprávem zapomnělo

i Foto: nbcnews.com
                   

Není žádným tajemstvím, že mužská sportovní sekce se ve většině případů těší mnohem větší popularitě než její ženská obdoba. Ať už se jedná o fotbal, hokej, volejbal nebo florbal, mužské soutěže jsou pokaždé mnohem žádanější. Výjimkou z pravidla je v současné době snad jen tenis. Petra Kvitová a Karolína Plíšková dnes bezmezně vládnou českým sportovkyním, před nimi se o to samé postarala například Martina Navrátilová. Jak to mají ženy ve světě? Dokázaly mnohé, nicméně historie na ně neprávem zapomněla.

Wilma Rudolph

Vynikající americká běžkyně Wilma Rudolphová se roku 1944 narodila předčasně, přičemž rodiče neměli zaručené, že se dožije druhého dne. Navíc trpěla dětskou obrnou, která byla nejen v té době velice závažným onemocněním. Ona se ale už tehdy ukázala jako obrovská bojovnice a na rozdíl od většiny lidí s touto diagnózou se dokázala uzdravit. Na střední škole jí učaroval basketbal. Od toho ji ale nakonec odradil trenér atletiky, jemuž musela být s odstupem času neskonale vděčná.

V šestnácti letech se Wilma Rudolphová dostala do olympijské štafety a získala svou první, bronzovou medaili. Největší úspěchu dosáhla o čtyři roky později, kdy si na olympiádě v Římě doběhla pro tři zlaté ozdoby krku. To je však stále jen zlomek trofejí, které během své bohaté kariéry posbírala. Když s atletikou skončila, stala se učitelkou, atletickou trenérkou a zapálenou obhájkyní Afroameričanů.

Lella Lombardi

Maria Grazia ‚Lella‘ Lombardi se stala teprve druhou ženou, která se kdy objevila na dráze slavné Formule 1. Prvenství a naprostou jedinečnost až dodnes ovšem obhájila z hlediska bodování. Jako jediná žena ve Formuli 1 zvládla skončit v top šestce na mistrovství světa. V nejslavnějších závodech světa vydržela dva roky. Pak oficiálně ukončila kariéru, ačkoli se ještě několikrát objevila v Les Mans. Roku 199 založila tým Lombardi Autosport.

Junko Tabei

Mount Everest každoročně láká horolezecké expedice z celého světa. Úplně první ženou, která dokráčela až na vrchol nejvyšší hory světa, se stala Japonka Junko Tabei. Ta se k vášni pro ohromné vrcholy dostala už na univerzitě, kdy byla členkou horolezeckého oddílu. Po úspěšném dokončení studií založila Japonský ženský horolezecký tým. První dílčí úspěchy nasbírala na Matterhornu či Annapurně, pak si troufla dokonce na Everest. Výpravu však zasáhla lavina a Tabei upadla na šest minut do bezvědomí. Jiní by snažení vzdali, ona však nikoli. Vystoupala až na vrchol, což bylo jejím největší výkonem až do smrti roku 2012, kdy podlehla dlouhodobému boji s rakovinou.

Martina Navrátilová

Kariéru Martiny Navrátilové jsme lehce nakousli již v úvodní pasáži, nicméně byla natolik ohromující, že jí prostě musíme věnovat ještě alespoň jeden odstavec. Rodačka z Prahy je dost možná nejlepší tenistkou v historii. Drží hned několik světových rekordů v dané oblasti. Na kontě má nejvíce odehraných zápasů ze všech. Stejně tak drží prvenství v kategorii grandslamových vítězství a titulů. Čtyřikrát dokonce vyhrála Fed Cup. Dostalo se jí takové slávy, že i po skončení kariéry se stále středem pozornosti. Mnohokrát se objevila jako host televizních seriálů.

Foto: nbcnews.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články