Výpovědi hráčů Hradce kvůli koronaviru jsou neplatné - SportyŽivě

Výpovědi hráčů Hradce kvůli koronaviru jsou neplatné

                   

Když naši zemi zasáhl koronavirus a byl vyhlášen nouzový stav, aktivovala se řada bezpečnostních opatření, která souvisela i s uzavřením stadionů. Jak fotbalových, tak i hokejových. V tu chvíli začala mít řada klubů různé existenční potíže, jelikož když se nehraje, tak není ani příjem ze vstupenek. Některé kluby to řešily tím, že se začaly domlouvat s hráči na snížení platu, jiné to začaly řešit přímo tím, že hráčům dali výpověď.
Pět hráčů z Hradce Králové

K řešení v podobě výpovědi se uchýlil Hradec Králové. Ten samozřejmě nevyhodil všechny hráče ze svého týmu, ale celkem 5 z nich. Ti to samozřejmě viděli jako velký problém a celá věc si proběhla i své standardní kolečko v médiích. A i když to vypadalo, že vše utichlo, nestalo se tak. Z pětice hráčů, kterými byli Cibulskis, Eklund, Linhart, Šidlík a Žejdl se našli ti, kteří se rozhodli bránit.

iZdroj fotografie: dinamoriga.lv

Až ke smírčí komisi

Prvním krokem byla snaha získat radu od CAIHP, kde jim bylo doporučeno, aby vše dotáhli až ke smírčí komisi hokejového svazu. A ta se skutečně začala zabývat dvěma podněty, a to od Lukáše Žejdla a Petra Šidlíka. Smírčí komise ČSLH začala řešit primárně platnost výpovědí a dospěla k zajímavému závěru. Jelikož byly výpovědi hráčům doručeny právě kvůli okolnostem, které souvisely s koronavirem, jsou podle této komise neplatné. To by v praxi znamenalo, že tato dvojice hráčů fakticky vyhozena nebyla a stále má podle všeho v klubu platné smlouvy.

Důležité je připomenout, že na rozdíl od různých soudních pří a podobných věcí, je v tomto případě rozhodnutí smírčí komise platné a Hradec jako klub se proti němu nemůže odvolat. Dal však jasně najevo, že s rozhodnutím nesouhlasí a že omezení související s koronavirem jsou vyšší mocí, což je bod, který je ve smlouvě klasicky zakotven.

iZdroj fotografie: dinamoriga.lv

Další případy se zatím neřeší

Smírčí komise ČSLH podle všeho zatím na stole nemá žádné konkrétní další žádosti o prošetření. A to ani ze strany zbývající trojice hradeckých hráčů, kteří dostali z důvodu koronaviru výpověď, ani ze strany jakýchkoliv dalších hráčů, které kluby ze stejného důvodu vyhodily. Hradec totiž rozhodně není jediným klubem, který se k některým takto zachoval.

Vzniknou další kauzy?

Vzhledem k tomu, že kauza Lukáše Žejdla a Petra Šidlíka dopadla pro oba hráče dobře, se dá očekávat, že se možná najdou i další hráči, kteří v návaznosti na to budou nejprve žádat o radu CAIHP a poté se rozhodnou se svým případem zajít až na smírčí komisi  ČSLH. Pokud důvody jejich výpovědi byly v podstatě stejné, jako je tomu u hradeckých hráčů, je zde velká šance na to, že doručené výpovědi mohou být zneplatněny.

Otázkou samozřejmě je, zda to některým hráčům bude stát vůbec za to. Velkou roli v tomto směru může hrát také platnost jejich klasické smlouvy. Pokud dostali v březnu výpověď a jejich smlouvy měli končit velmi brzy, je to sice nemilá a nepříjemná věc, ale na druhou stranu se zde řeší jenom krátká doba. Pokud by hráč měl v týmu zůstávat i nadále, patrně by mu už byla smlouva prodloužena. A právě výpověď té budoucí, delší, už by stála za možné řešení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
6 nejspolehlivějších dvoulitrových dieselových motorů všech dob. I přes častou kritiku a mediální tlak mají nesporné výhody
ArmádníZpravodaj.cz
The Great Panjandrum: Zbraň, která měla rozmetat obranu nepřítele. Málem ale pozabíjela vlastní velitele
Události247.cz
Přestože nakažlivější omikron válcuje Česko, ministerstvo plánuje rozvolňování
VědaŽivě.cz
Osud nejkrásnější ženy 60. let: Filmová hvězda Elizabeth Taylor byla vdaná 8krát za 7 různých manželů