Když naši zemi zasáhl koronavirus a byl vyhlášen nouzový stav, aktivovala se řada bezpečnostních opatření, která souvisela i s uzavřením stadionů. Jak fotbalových, tak i hokejových. V tu chvíli začala mít řada klubů různé existenční potíže, jelikož když se nehraje, tak není ani příjem ze vstupenek. Některé kluby to řešily tím, že se začaly domlouvat s hráči na snížení platu, jiné to začaly řešit přímo tím, že hráčům dali výpověď.
Pět hráčů z Hradce Králové
K řešení v podobě výpovědi se uchýlil Hradec Králové. Ten samozřejmě nevyhodil všechny hráče ze svého týmu, ale celkem 5 z nich. Ti to samozřejmě viděli jako velký problém a celá věc si proběhla i své standardní kolečko v médiích. A i když to vypadalo, že vše utichlo, nestalo se tak. Z pětice hráčů, kterými byli Cibulskis, Eklund, Linhart, Šidlík a Žejdl se našli ti, kteří se rozhodli bránit.
Až ke smírčí komisi
Prvním krokem byla snaha získat radu od CAIHP, kde jim bylo doporučeno, aby vše dotáhli až ke smírčí komisi hokejového svazu. A ta se skutečně začala zabývat dvěma podněty, a to od Lukáše Žejdla a Petra Šidlíka. Smírčí komise ČSLH začala řešit primárně platnost výpovědí a dospěla k zajímavému závěru. Jelikož byly výpovědi hráčům doručeny právě kvůli okolnostem, které souvisely s koronavirem, jsou podle této komise neplatné. To by v praxi znamenalo, že tato dvojice hráčů fakticky vyhozena nebyla a stále má podle všeho v klubu platné smlouvy.
Důležité je připomenout, že na rozdíl od různých soudních pří a podobných věcí, je v tomto případě rozhodnutí smírčí komise platné a Hradec jako klub se proti němu nemůže odvolat. Dal však jasně najevo, že s rozhodnutím nesouhlasí a že omezení související s koronavirem jsou vyšší mocí, což je bod, který je ve smlouvě klasicky zakotven.
Další případy se zatím neřeší
Smírčí komise ČSLH podle všeho zatím na stole nemá žádné konkrétní další žádosti o prošetření. A to ani ze strany zbývající trojice hradeckých hráčů, kteří dostali z důvodu koronaviru výpověď, ani ze strany jakýchkoliv dalších hráčů, které kluby ze stejného důvodu vyhodily. Hradec totiž rozhodně není jediným klubem, který se k některým takto zachoval.
Vzniknou další kauzy?
Vzhledem k tomu, že kauza Lukáše Žejdla a Petra Šidlíka dopadla pro oba hráče dobře, se dá očekávat, že se možná najdou i další hráči, kteří v návaznosti na to budou nejprve žádat o radu CAIHP a poté se rozhodnou se svým případem zajít až na smírčí komisi ČSLH. Pokud důvody jejich výpovědi byly v podstatě stejné, jako je tomu u hradeckých hráčů, je zde velká šance na to, že doručené výpovědi mohou být zneplatněny.
Otázkou samozřejmě je, zda to některým hráčům bude stát vůbec za to. Velkou roli v tomto směru může hrát také platnost jejich klasické smlouvy. Pokud dostali v březnu výpověď a jejich smlouvy měli končit velmi brzy, je to sice nemilá a nepříjemná věc, ale na druhou stranu se zde řeší jenom krátká doba. Pokud by hráč měl v týmu zůstávat i nadále, patrně by mu už byla smlouva prodloužena. A právě výpověď té budoucí, delší, už by stála za možné řešení.