Tomáš Satoranský je zasypáván chválou ještě před začátkem sezóny

Foto: forbes.com

Na žádný odpočinek nebo dovolenou neměl čas. Ještě před měsícem zářil Tomáš Satoranský se svými spoluhráči z národního týmu na mistrovství světa v basketbalu, z něhož si odvezl šesté místo, které je pro Českou republiku historickým úspěchem. Po svém návratu do rodné země se přivítal s rodinou a fanoušky, strávil pár volných chvil s těmi nejbližšími a posléze musel opět balit kufry. Připojil se totiž ke svému zámořskému klubu Chicagu Bulls, s nímž netrpělivě vyhlíží začátek nového ročníku NBA. A očekávání jsou opravdu nemalá, českého rodáka si vedení Bulls chválí na každém kroku.

Nejlépe vydělávající sportovec z naší republiky

Této statistice poměrně dlouho vévodil fotbalový brankář Petr Čech, jehož dotahoval ryšavý útočník Philadelphie Flyers Jakub Voráček. Poté, co basketbalista Tomáš Satoranský jako jediný zástupce našich barev v NBA přestoupil z Washingtonu co Chicaga Bulls, bylo všechno jinak. Díky nové, lukrativní smlouvy si nás dokázal žít, nemyslíte? Tomáš si to každopádně zaslouží, ve daném oboru se mu jen hrstka sportovců na světě může rovnat.

Chicago Bulls se v posledních letech poměrně trápilo (časy úspěchů dosažených díky Michaelu Jordanovi či Philu Jacksonovi jsou nenávratně pryč) a přivedením rodáka z Prahy se snaží na tuto skutečně reagovat. Ze čtyř nedávných ročníku se do play-off dostalo pouze jednou a navíc vypadlo hned v prvním kole. Nyní opět pomýšlí na ty nejvyšší možné příčky a proto na Satoranského nejsou kladeny zrovna malé nároky.

Hon za titulem v režii českého šikuly

Chicago Bulls se před startem ročníku dočkalo hned několika výrazných změn, které mají přinést lepší zítřky. Zach LaVine a Lauri Markkanen jsou už konečně připraveni odehrát všechny zápasy, jejich zdravotní problémy jsou definitivně minulostí. Velké naděje jsou vkládány také do mladičkého rozehrávače Cobyho Whitea, sedmičky letošního draftu. No a mezi novými tvářemi jasně dominují především Thaddeus Young a Tomáš Satoranský, na jehož adresu se zatím pěje jen samá chvála. Šéf klubu John Paxson vidí jeho přínos následovně:

„Tomáš Satoranský je univerzálním členem naše kádru. Může hrát rozehrávače i na křídle. Má přes dva metry, což z něj dělá nefalšovaného basketbalistu. Ví, jak se v které situaci na palubovce zachovat, je to skvělý nahrávač i střelec. Umí se rychle a dobře rozhodovat, i bez míče je jeho přínos maximální. Nejsme z toho ale překvapeni, o všem jsme věděli již v momentě, kdy jsme ho kupovali.“

Sám Tomáš Satoranský samozřejmě vnímá pozitivní reakce, které se na jeho adresu neustále hrnou, nicméně i nadále zůstává nohama na zemi a říká, že více než o individuální úspěchy mu jde o basketbal jako takový. Zároveň chce být ukázkovým příkladem poctivého sportovce:

„Jsem v NBA stále ještě nováčkem. Začínám teprve čtvrtý ročník, i když profesionálně hraji už 12 let. Nejsem v šatně příliš hlasitý, ale doufám, že můžu být alespoň příkladem na palubovce. Nejde mi o to vyhrát boj o pozici prvního rozehrávače, chci pomoci týmu na jakékoli pozici, jíž mi trenér udělí. Máme v sestavě hodně hráčů, kteří můžou tvořit hru, není to jenom o mě.“

Foto: forbes.com