Projekt Čistá mysl by měl předejít sebevraždám slavných sportovců

                   

Možná to od nás bude znít poněkud krutě, ale v posledních letech se stává smutným trendem, že mnoho slavných tuzemských sportovců řeší svoje životní problémy tím nejhorším možným způsobem – sáhnou si na život! Na základě těchto zkušeností proto vznikla iniciativa Čistá mysl, která si do dalších let klade skutečně smělé plány. Chce totiž pomoci sportovcům i široké veřejnosti v těžkých depresích, ukázat jim, jak se vypořádat s kostlivci ve skříni. Má naději na úspěch? A kdo všechno se pod tímto projektem podepsal?

Radek Smoleňák věří, že Čistá mysl bude mít úspěch

Psychické problémy má dle průzkumu veřejnosti každý pátý člověk. Bohužel se o nich ovšem většina z nich bojí mluvit a ukrývají je, proto později zákonitě dochází k většímu počtu konečných řešení, které nejdou vzít zpátky. Příkladem za všechny je smutný příběh bývalého fotbalisty Viktorie Plzeň či Baníku Ostrava Františka Rajtorala, jenž si sáhl na život během svého angažmá v Turecku, kde nezvládal tlak okolí, který na něj byl kladen. O pár dní později jej stejným způsobem napodobil i další bývalý hráč plzeňské Viktorky David Bystroň, jehož trápily obrovské dluhy. Nedávno byla veřejnost zaskočena náhlým skonem hokejového brankáře Adama Svobody, jenž se stejně jako jeho předchůdci v tichosti oběsil.

Právě zmíněné tragické události přispěly k založení projektu Čistá mysl, jenž podporuje Česká asociace fotbalových hráčů a klade si za cíl hráčům s depresemi pomáhat. V úvodním spotu se objevila řada známých tváří v čele s Vladimírem Šmicerem, Martinem Feninem, Janem Rajnochem, Danielem Kolářem či hokejistou Radkem Smoleňákem, který význam projektu komentuje následovně:

„Většina lidí se z depresí neléčí, důsledky mohou být tragické. Jinak tomu není ani u profesionálních sportovců. Moc se o tom nemluví, že by někdo měl deprese nebo úzkosti. Ale mělo by se to zmiňovat. Protože když se to nechává být, končí to, bohužel, hrozně tragicky.“

Hráči s problémy se mohou obracet na speciální linku i sociální sítě

Projekt Čistá mysl funguje již několik měsíců a hráči jej mohou kontaktovat skrze sociální sítě či speciálně utvořenou linku. Na ní jsou příslušní zaměstnanci připraveni nepřetržitě pomáhat všem, kteří o pomoc budou stát. Taková kampaň má v dnešní době skutečně velký význam, pod čímž se Vladimír Šmicer klidně podepíše. Ten se na adresu projektu vyjádřil takto:

„Vnímám tento projekt strašně pozitivně. Bohužel vznikl až potom, co se v našem fotbale stala v posledních letech řada tragických událostí. Tlak na sportovce, fotbalisty je větší a větší. Ve fotbale se motá víc a víc peněz a řada hráčů to nezvládne. Vede to až k tomu, že nevědí, jak řešit budoucnost, trápí se s tím a volí bohužel někdy nejhorší variantu.“

Uvidíme tedy, jestli se vidina úspěšného boje s depresemi nejen sportovců skutečně dostaví. Pevně věříme, že tomu tak skutečně bude a k žádným dalším tragédiím již nebude docházet!

Foto: inoprokhl.ru

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články