Nové informace k případu Salo, podle všeho byl otráven!

i Foto: mirror.co.uk
                   

Začátkem tohoto roku zasáhla celý sportovní svět zpráva o tragickém úmrtí mladého argentinského fotbalisty Emiliana Sala, který v inkriminovaný okamžik letěl vstříc novému angažmá v britském Cardiff City. Na místo určení se však nikdy nedostal, letoun totiž skončil na dně oceánu a oba dva pasažéři, tudíž Sala s pilotem, byli po pár dnech prohlášeni za mrtvé. Krátce poté začalo rozsáhlé vyšetřování, které nejprve určilo za viníka pilota, který podle všeho neměl oprávnění letoun pilotovat. Nyní se ovšem objevily informace, že za smrt dvou osob mohla otrava! To vnáší do případu zcela jiný rozměr a veřejnost možná začala odsuzovat pilota naprosto neprávem!

Nové důkazy říkají, že tragédii způsobila chyba techniky

Je naprosto logické, že lidé se snaží po tragickém úmrtí někoho blízkého či slavné osobnosti hledat nějakého viníka z masa a kostí. Tato nelichotivá role připadla v případu smrti osmadvacetiletého Emiliana Saly na pilota Davida Ibbotsona, který podle úvodních teorií nehodu zavinil. Podle výsledků toxikologie se ovšem oba dva při průletu nad Lamanšských průlivem nejspíše otrávili oxidem uhelnatým, což veřejnosti prozradil server Guardian, který prý má oficiální zdroj na příslušných místech. To ostatně vyplývá ze zprávy, kde stojí:

„Z příznaků je zřejmé, že vystavení oxidu uhelnatému mohlo snížit nebo zabránit pilotovu schopnost řídit letadlo.“

Vyšetřovatelé ovšem nemohou tuto teorii definitivně potvrdit, jelikož tělo pilota se do dnešního dne nenašlo. Rodina obětí se proto obrátila na úřady s tím, že chtějí vyzdvihnout letoun ze dna moře, aby byly provedeny potřebné testy. Jenže k tomu se zatím nikdo příliš nemá, jelikož se letoun nárazem roztříštil na tři kusy a tudíž by bylo tahání z vody velmi obtížné. Rodiny si ale slovy advokáta Daniela Machovera stojí za svým:

„Podle rodiny je podrobná prohlídka stroje nutná. Bezpečnost létání je závislá na tom, aby se o této havárii vědělo co nejvíc.“

Co způsobuje otrava oxidem uhelnatým?

Pokud by teoreticky došlo k vytažení torza letounu a po pečlivém prozkoumání by se zjistilo, že oxid uhelnatý uvnitř skutečně unikal, bylo by jméno Davida Ibbotsona definitivně očištěno. Oxid uhelnatý totiž způsobuje zhoršený úsudek, rozmazané vidění, zmatek a totální ztrátu koordinace těla. To všechno ovšem platí pro vystavení pouze menšímu množství této látky. V případě Emiliana Sala šlo podle rozboru krve o množství, které vyvolává bezvědomí a nebo také infarkt. Oxid uhelnatý je navíc bezbarvá látka a nezamořuje prostor ani žádným zápachem, tudíž se prakticky nedá rozeznat, že jste jí byli vystaveni. O to je samozřejmě nebezpečnější.

Teorie s oxidem uhelnatým by dále vysvětlovala, proč David Ibbson během letu celkem čtyřikrát a bez zjevné příčiny prudce klesl. Na dno oceánu pak letoun dopadl do třiceti sekund od nárazu do mořské hladiny, čili musel padat ohromnou rychlostí. Otrava by všechno vysvětlovala, nicméně nevysvětlené stále zůstává, proč Salo letěl do Anglie s pilotem, který měl pouze soukromou licenci a nikoli komerční, jenž je k podobným trasám potřeba. To se už ale asi nikdy nedozvíme…

Foto: mirror.co.uk

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články