Niki Lauda, kultovní pilot Formule 1, navždy odešel

i Foto: auto.cz
                   

Pondělí 20. května 2019 se do dějin sportu zapíše jako den, kdy nás navždy opustil jeden z nejlepších pilotů Formule 1 uplynulé dekády. Niki Lauda se stal synonymem pro svět motorů a kvílejících gum, jednou dokonce přežil vlastní smrt. Podruhé na ní ale bohužel vyzrát nedokázal. Odešel v rodinném kruhu a za podpory svých blízkých ve věku krásných sedmdesáti let. Skonu předcházela vážná nemoc, se kterou se bývalý jezdec a trojnásobný Mistr světa pral ze všech sil. Zanechal po sobě úspěchy, které nikdo další zřejmě nedokáže napodobit. Pojďme se za jeho bohatým životem závodníka společně naposledy ohlédnout.

Jeden z nejhrůznějších momentů v historii Formule 1

Niki Lauda se poprvé objevil mezi elitními piloty Formule 1 v roce 1971. Prakticky okamžitě se stal hlavním lídrem závodních tratí, což korunoval ziskem svého prvního mistrovského titulu o čtyři roky později. Nebýt hrůzné dopravní nehody, která jej potkala 1. srpna 1976, měl blízko i k obhajobě. Tehdy se pevně držel mezi závodní špičkou a vystoupení na německé trati Nürburgring mělo jeho naprostou dominanci jenom potvrdit.

Se svým vozem ze stáje Ferrari se řítil ohromnou rychlostí 250 kilometrů v hodině, když v jedné z nejošklivějších začátek nezvládl řízení a vozem narazil do plotu, odkud byl prudce vymrštěn zpět na závodní trať. Přítomným divákům i těm u televizních obrazovek se rázem zatajil dech. Do trosek vozidla v plné rychlosti narazil jezdec Brett Lunger, který neměl ani ponětí, co se to před ním vlastně děje. Technika v té době ještě nebyla tak vyspělá, jako je dnes. Lauda, jehož vůz začal okamžitě po srážce hořet, navíc ztratil přilbu a byl tak vystaven napospas žáru více než 900 °C.

Týmu záchranářů se jej podařilo vyprostit a následně exportovat do nemocnice. Byl ovšem ve velmi vážném stavu. Největší škody nehoda napáchala na jeho plicích a také horní polovině těla, která byla vinou ztráty helmy těžce popálena. Niki Laudu se nakonec podařilo zachránit, nicméně kožní implantáty na obličeji už mu zůstaly navždycky.

Niki Lauda se vrátil ještě v téže sezóna, proslavil se jako bojovník

Oproti všem předpokladům se Lauda na závodní tratě vrátil o 42 dní později. Většina lidí nechápala, jak se z nehody, která málem ukončila jeho život, dokázal tak rychle vzpamatovat. Málem se dokonce skutečně stal mistrem téhož ročníku. Titul mu ale utekl o jeden jediný bod! Chuť si zpravil o rok později, kdy se mu opět podařilo vystoupat až na samotný vrchol. Následně ukončil kariéru, ke které se o tři roky později znovu vrátil a dokázal naprosto ovládnout závodní okruhy (zase), takže si připsal již svůj třetí titul mistra.

Během své sportovní kariéry jezdil ve službách Ferrari, McLearenu, BRM, Brabhamu nebo Marche. Odešel po těžké nemoci, s níž bojoval několik let. U jeho skonu byla přítomna celá rodina, která jej celý život podporovala. Dočkal se také filmového zpracování svého životního příběhu, který si můžete zakoupit pod názvem „Rivalové“.

Foto: auto.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články