Nemocný basketbalista Rudy Gobert se kaje ze svých hříchů, daruje peníze

Když lidé hovoří o pandemii nového koronaviru COVID-19 v souvislosti se slavnými sportovci, většině z nich se jako první vybaví basketbalista Rudy Gobert, jenž situaci nejprve bral na lehkou váhu.

Zdroj fotografie: essentiallysports.com

Během tiskové konference s úsměvem na tváři osahával mikrofony všech přítomných novinářů a na první pohled působil, že mu jakákoli bezpečnostní opatření přijdou zbytečná a nebetyčně otravná. Jak to s tímto vtipálkem dopadlo? O pár dnů později byl na nemoc sám pozitivně testován a celý tým Utah Jazz kvůli němu musel do karantény. Ono „domácí vězení“ je však jen špičkou ledovce, proč mu nyní Američané nemohou přijít na jméno. Svým neuváženým jednáním vystavil životy svého okolí velkému nebezpečí a protože touží získat lásku publika zpátky, uvolní nemalé peníze na podporu klubových zaměstnanců.

Rudy Gobert bral koronavirus na lehkou váhu

Zdroj fotografie: cbssports.com

Sedmadvacetiletý rodák z Francie se stal na území USA ze dne na den nenáviděným mužem číslo jedna. Čím si toto „privilegium“ zasloužil? Na začátku minulého týdne se zúčastnil tiskové konference svého týmu Utah Jazz, kde před novináři zlehčoval situaci, která nastala kvůli šíření nového typu koronaviru COVID-19. S úsměvem na tváři osahával mikrofony a na první pohled vypadal, že jej možnost nakažení nechává ledově klidným. Boží mlýny ovšem melou a právě oblíbený obránce se stal prvním basketbalistou v zemi, u něhož byla nákaza potvrzena.

Následkem tohoto zjištění se NBA jako jedna z prvních sportovních soutěží na světě zastavila na dobu neurčitou a celý tým Utah Jazz skončil v karanténě. Tamní stadion v současné době zeje prázdnotou a všichni mají jasno, čí je to vlastně vina. Pravda, Rudy Gobert se pravděpodobně nakazil od svých francouzských přátel, s nimiž se v posledních dnech sešel, a epizoda ze zmíněné tiskové konference na to neměla sebemenší vliv. Veřejnost ani spoluhráči mu ale lehkomyslnost a nerozvážnost zkrátka nemohou zapomenout.

Rudy Gobert si sype popel na hlavu a hodlá se vykoupit

Zdroj fotografie: people.com

Gobert se později prostřednictvím svého oficiálního profilu na Instagramu omluvil, když napsal:

„Od té doby, co jsem se dozvěděl výsledky testů na přítomnost koronaviru, mě zachvátila vlna emocí. Převládal především strach, úzkost a stud. Chtěl bych se veřejně omluvit lidem, které jsem svým chováním vystavil nebezpečí. V té době jsem ještě neměl sebemenší tušení o svém zdravotním stavu, ale to mě neomlouvá. Byl jsem bezohledný a pro to neexistuje žádná omluva. Doufám, že můj příběh poslouží jako varování pro všechny. Musíme to začít brát vážně. Jsem ve skvělé péči a vyléčím se. Děkuji všem za podporu.“

Podle Adama Silvera bude slavná NBA stát minimálně po dobu třiceti dnů, takže je jasné, že zejména finanční ztráty všech zúčastněných budou obrovské. Rudy Gobert se proto v rámci svých možností rozhodl pomoci alespoň pracovníkům ze svého domácího prostředí Utah Jazz, jimž poskytne půl milionu dolarů (v přepočtu na naši měnu asi 12 milionů korun). Další peníze pak půjdou do rodné Francie či Utahu jako takového, kde podpoří práci zdravotníků. K celoplošné nápravě škod však sám Gobert nijak nepřispěje. Vedení soutěže rozhodlo, že hráče nepostihne žádný disciplinární ani finanční trest.