Nejšílenější přestup historie: Zlomená srdce, lži a prasečí hlava na trávníku

STORY: Dodnes jde o nejkontroverznější přestup fotbalové historie. Proč jméno vítěze Zlatého míče nadále vyvolává ve fanoušcích Barcelony nenávist?

i Zdroj fotografie: Real Madrid
                   

24. červenec 2000, Madrid. Osmadvacetiletý Luís Figo podepisuje v ranních hodinách nečekanou smlouvu s Realem Madrid, který stvrzuje jeho přestup. Za nečekaný nákup zaplatí španělský celek bezmála 62 milionů eur (1,5 miliardy korun) a nastartuje svou éru nákupů zvanou Galácticos. Portugalec se rázem stává jedním z nejnenáviděnějších fotbalistů na světě: v té době zřejmě nejlepší hráč Evropy totiž odchází k úhlavnímu rivalovi své Barcelony.

Samotný přestup vyvolal řadu emocí, které ani dodnes neustály. Figo totiž tehdy patřil k ústředním postavám Barcelony, byl miláčkem fanoušků a definoval úspěšnou éru katalánského klubu. Jak vzpomíná jeden z jeho spoluhráčů: „Byl to skutečný lídr. Naše herní strategie byla jednoduchá: dejte míč co nejrychleji Luísovi. Nikdy se před ním neschovával,“ vzpomíná. Figo přispěl ke dvěma titulům, dvěma pohárovým triumfům a vítězství v předchůdci Evropské ligy. Z velké lásky se však zanedlouho stala obrovská nenávist.

iZdroj fotografie: FC Barcelona

Několik týdnů před samotným přestupem se totiž objevila zpráva o tom, že Figo za zády svého klubu podepsal smlouvu s prezidentem Realu Madrid Florentinem Pérezem. Portugalec však veřejně jakékoli informace o jednání na Santiago Bérnabeu rázně popřel s tím, že jde o fámy a lži. O několik dní později se však rázem objevil v dresu bílého baletu, což zaskočilo nejen fanoušky katalánského klubu, ale také jeho spoluhráče.

Ex-spoluhráč z Barcelony: V kabině bylo ticho

Všechny nás to šokovalo,“ vzpomíná tehdejší brankář Barcelony Francesc Arnau. „V kabině bylo hodně dlouho ticho. Ale takový je fotbal, takový je život. Jeden odejde, jiný ho nahradí,“ doplnil. Hůře však snášeli transfer fanoušci. „Vztek, nedůvěra, zklamání. Všichni ho milovali, ale hrál špinavou hru. Lhal nám, lhal všem,“ doplňuje jeden z celoživotních příznivců Katalánců. Odezva fanoušků na sebe nenechala dlouho čekat a o několik týdnů později se Figo představil v novém dresu na Camp Nou.

iZdroj fotografie: Real Madrid

Zrádce, Jidáš, šmejd, žoldák a řada dalších nápisu a karikovaných podobizen Portugalce visela na transparentech po celém stadionu. Celé osazenstvo téměř sto tisícového stánku bez výjimky pískalo při jakémkoli doteku svého někdejšího miláčka s míčem, na Figa přistála řada předmětů: pomeranče, lahve, zapalovače, mobilní telefony. Real Madrid s Figem bouřlivou atmosféru plnou nenávisti burácejících tribun nezvládl, míra zloby však překvapila všechny přítomné.

Jsem spokojený, přiznal po letech Figo

Ta atmosféra nás všechny dostala,“ prohlásil po prvním El Clásicu s Figem ve svém klubu Pérez. Podle tehdejšího hráče Realu Ivána Campa zasáhla i samotného Portugalce. „Bylo to neuvěřitelné. Nikdy jsem nic podobného neslyšel. Nezasloužil si to, pro Barcelonu odevzdal všechno. Ta noc mu ublížila, šlo to vidět, měl skloněnou hlavu. Ale získal můj obdiv,“ doplňuje s tím, že Figo zažíval obdobný scénář při každém souboji obou klubů. A na hřišti se objevila i prasečí hlava.

V dresu Realu Madrid nakonec Figo strávil, stejně jako v Barceloně, pět sezón a zapsal se do historie. Jeden z nejlepších hráčů všech dob vyhrál na Santiago Bérnabeu co mohl a postupně se stal velkým oblíbencům příznivců bílého baletu. „Jsem spokojený s tím, jaké rozhodnutí jsem udělal,“ přiznal po letech. Kariéru zakončil v barvách Interu Milán před čtrnácti lety, přesto jeho jméno stále vyvolává emoce. Pro příznivce Barcelony je zrádcem, pro fanoušky Realu Madrid je ikonou Galacticos a začátku veleúspěšné éry španělského klubu.

Vzpomínáte si na kontroverzní přestup Luíse Figa?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články