Legendární gymnastka Věra Čáslavská dostane sochu v Japonsku

Foto: bbc.co.uk

Věra Čáslavská bezesporu patřila mezi nejlepší české i světové sportovkyně své doby. Jako profesionální gymnastka získala řadu významných ocenění a nesmazatelně se zapsala do historických memoárů. Nyní, tři roky od jejího skonu, by se měla dočkat další obrovské pocty. V japonském hlavním městě má totiž před plánovanými letními olympijskými hrami stanout její socha a premiér Andrej Babiš momentálně s tamní vládou vyjednává, na kterém místě se umělecké dílo objeví.

Věru Čáslavskou sportovní diváci v Tokiu naprosto zbožňovali

Věra Čáslavská byla ženou mnoha talentů. V druhé polovině minulého století udivovala svými dechberoucími výkony v rámci sportovní gymnastiky opravdu celý svět. Výčet jejích nebývalých úspěchů na mezinárodní scéně odstartovalo právě Tokio, kde na letních olympijských hrách v roce 1968 získala tři zlaté kovy a k tomu ještě jeden stříbrný. Diváci si si tehdy naprosto zamilovali a v úctě k ní vzhlíží dodnes. Nedávno byla dokonce vyznamenána Řádem vycházejícího slunce, který nepřipadne jen tak někomu.

Pro Českou republiku bylo tedy opravdu skvělou zprávou, když bylo oznámeno, že se její podobizna objeví v Tokiu před nadcházející olympiádou. Jenže jednání se prý zasekla na mrtvém bodu, což vyplývá z vyjádření Andreje Babiše:

„Jsem v kontaktu s předsedou Českého olympijského výboru panem Jiřím Kejvalem. Ten pořád hledá místo na odhalení sochy Věry Čáslavské u příležitosti olympiády v Tokiu. Japonci si ji pořád pamatují, je to i pro ně legenda, ale bohužel Českému olympijskému výboru zatím nevyšli vstříc.“

Ať to nakonec dopadne jakkoli, jisté je jedno. Věra Čáslavská by si sochu v útrobách Tokia jednoznačně zasloužila, protože se jako jedna z mála evropských sportovkyň těšila tak velké popularitě.

Věra Čáslavská a její životní cesta

Věra Čáslavská se v mládí věnovala převážně baletu a krasobruslení. Od těchto vznešených disciplín si však nakonec našla cestu ke gymnastice. Jako juniorská reprezentantka Československé republiky získala řadu medailí, což bylo prvním znamením, že ani v dospělém věku do průměru rozhodně nezapadne. A skutečně se tak nestalo. Sympatická dívka triumfovala na letních olympijských hrách v Tokiu, o čtyři roky později v Mexico City dopadla ještě mnohem lépe. Tehdy si přivezla čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile.

Když pověsila sportovní kariéru na hřebík, vrhla se na dráhu trénování a rovněž vykonávala pozici sportovní funkcionářky. Získala Olympijský řád, Medaili Za Zásluhy, zmíněný Řád vycházejícího slunce a je členkou Síně slávy světové gymnastiky. Zemřela roku 2016 ve věku 74 let. Je jednou z osobností, na níž můžeme být právem hrdí a není od věci si to čas od času připomínat!

Foto: bbc.co.uk