Krasobruslařku údajně znásilnil vlastní trenér

Foto: elnuevodiario.com.do

Francis Sarah Abitbol se veřejnosti svěřila s děsivým traumatem, který ji zasáhl v letech 1990 až 1992. Svého dřívějšího trenéra Gillese Beyera obvinila ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Zarážející na celém kauze je zejména to, že slavné sportovkyni bylo v době incidentu pouhých 15 let. Vina nebyla koučovi dosud prokázána, ačkoli podle zákulisních zdrojů nejde o první nařčení, kterému v posledních letech musí čelit.

Sarah Abitbol dlouho hledala odvahu promluvit

Problematika sexuálního obtěžování v oblasti sportu je během posledních let skutečně ožehavým tématem. Olej do ohně nyní po letech přilévá také čtyřiačtyřicetiletá krasobruslařka Francis Sarah Abitbol, která musela v pouhých patnácti letech čelit děsivému traumatu. Její tehdejší trenér Gilles Beyer ji sexuálně obtěžoval a údajně došlo i na znásilnění. Sportovkyně o svém traumatu rozpovídala v zahraničních médiích následovně:

„Začal mi dělat nevhodné návrhy a nakonec se odhodlal i k fyzickému obtěžování. Jasné sexuální zneužívání, a když mi bylo 15, tak mě dokonce znásilnil. Bylo to moje první sexuální zkušenost s mužem, což vzhledem k věku není nic překvapivého.“

Sám Gilles Beyer intimní vztah s Abitbolovou nijak nepopírá. Hájí se pouze tím, že sportovkyně podala tisku zkreslené informace a sex s ním si dokonce sama přála. Zároveň ale uznává, že vztah s takto mladou dívkou nebyl vhodný:

„Ačkoli se mé vzpomínky na konkrétní okolnosti liší od jejích, jsem si vědom, že vzhledem k mým povinnostem a jejímu věku v té době, byl tento vztah v každém případě nevhodný.“

Abitbol není jedinou dívkou, která trenéra osočila

Rodačka z francouzského Nantes a také sedminásobná medailistka z Mistrovství Evropy není jedinou dívkou, která se po letech odhodlala vyjít s pravdou na povrch. Příběh jako přes kopírák médiím poskytla také Helen Godard, jíž bylo v době sexuálního vztahu dokonce jen třináct let. O obou případech navíc od roku 2002 věděl tehdejší ministr sportu Jean-François Lamour, jenže proti těmto informacím nijak nezakročil.

Trenér byl odvolán, zvažuje se žaloba

Gilles Beyer se bezprostředně po oznámení jeho sexuální minulosti musel pakovat z funkce generálního ředitele pařížského klubu Les Français Volants, kterou v posledních letech zastával. Zatím není jasné, jestli spor mezi ním a jeho bývalými svěřenkyněmi skončí u soudu. Dá se to ovšem předpokládat, protože pokud dívky našly odvahu veřejně vystoupit, pravděpodobně budou chtít věc dotáhnout do konce.

Francouzští novináři na konci roku 2019 provedli nezávislé vyšetřování sexuálního zneužívání v oblasti sportu na území své vlasti. Zjištění, ke kterým dospěli, byla naprosto zdrcující. Celkem 276 sportovců přiznalo, že v mládí mělo podobnou zkušenost jako Francis Sarah Abitbol.

Foto: elnuevodiario.com.do