Mentální kouč Marian Jelínek o spolupráci s Jágrem: Vždycky potřeboval oponenta

Dlouhá léta působil jako osobní kouč Jaromíra Jágra, kterému pomohl ke snové kariéře v zámoří. Jak vzpomíná Marian Jelínek na spolupráci s legendárním útočníkem?

i Zdroj fotografie: Rytíři Kladno
                   

V roli asistenta trenéra se podepsal pod dva mistrovské tituly pražské Sparty a zlato ze světového šampionátu 2005. Trénoval také Plzeň, Bílé Tygry Liberec a Mladou Boleslav. Devětapadesátiletý stratég Marian Jelínek patří k českém hokejovém prostředí k nejrespektovanějším jménům a není divu. Právě jeho osobní koučing totiž v 90. letech pomohl ke vzestupu i legendárnímu útočníkovi Jaromíru Jágrovi.

Na hokejové škole se najednou večer na poradě říkalo, že přijede talentovaný hráč z Kladna jménem Jarda Jágr. Sedmnáctiletý kluk, kterého tehdy ještě nikdo neznal,“ nastiňuje pro Radiožurnál sport první kontakt s Jágrem. „Řekli mi, Mariane, ty jsi nejmladší trenér, máš k němu věkem nejblíže. Tak jsme chodili do posilovny, mě zajímala NHL a on se mě ptal na názor, jak bych to dělal,“ pokračuje.

iZdroj fotografie: Rytíři Kladno

Po čtyřdenní spolupráci si Jágr Jelínka vyžádal na další období a ten nabídku s radostí přijal. „Měl jsem angažmá v Německu, kde jsem skončil a pak za ním letěl do Ameriky, byl Stanley Cup a tak,“ doplňuje s tím, že posléze spolupráce překlenula ve stálou. Jágr totiž obdržel od Pittsburghu novou smlouvu a snažil se Jelínka přemluvit k dlouhodobější spolupráci. „Řekl mi, že bych se mu mohl věnovat celoročně a co já na to. Vrtalo mi to pak na tréninku hlavou, ale nakonec jsme se domluvili,“ přiznává Jelínek, který po Jágrově boku strávil třináct let.

Jelínek: Jágr potřeboval oponenta, byl ve skleníku

Podle Jelínka však byl již tehdy důrazný a produktivní útočník velmi mentálně silným, takže spolupráce probíhala na jiné bázi. „Byl to spíš takový vztah. On potřeboval někoho na dialog. Potřeboval trochu oponenta, byl ve skleníku a nikdo mu nic neřekl, jen to, že je nejlepší a bla bla bla. On věděl, že trochu potřebuje i konfrontaci a v tom jsme si hodně vyhovovali,“ zakončil Jelínek na vlnách Radiožurnálu sport.

Cesty Jelínka a Jágra se po angažmá v Pittsburgh Penguins, Pittsburgh Penguins a New York Rangers rozešly, přesto český reprezentant nadále pokračuje v kariéře. Čtyři ročníky poté strávil v Avangardu Omsk, působil také v Philadelphii, Dallasu, Bostonu, New Jersey, na Floridě a v Calgary. Dnes jednapadesátiletý hokejista obléká pátou sezónu dres svého Kladna, kde působí i v toli majitele.

Pomohla přítomnost českého osobního kouče Jágrovi ke zlepšení výkonů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články