Konec plzeňského štěstí. Proč bude Viktoria litovat odvolání trenéra Bílka?

KOMENTÁŘ: Plzeňská Viktoria zažívá tristní vstup do nového ročníku. Proč se budou Západočeši v novém ročníku nadále trápit?

i Zdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň
                   

Ještě před rokem patřila vévodila plzeňská Viktoria ligové tabulce a doufala v obhajobu mistrovského titulu. Pod trenérem Michalem Bílkem navíc dokázala vybojovat účast v základní skupině Ligy mistrů a zdálo se, že vše je růžové. Jenže po vydařeném podzimu musel přijít výsledkový pád a unavené mužstvo takřka bez rotace se protrápilo až ke třetímu místu. Vedení se po ročníku rozloučilo s trenérem Bílkem a deklarovalo novou vizi.

Jenže k jejímu naplnění si vyhlédlo jednoho ze zkušených veteránů českého fotbalu Miroslava Koubka. Jednasedmdesátiletý kouč má bezpochyby své kvality, jenže jeho angažování vyvolávalo hned na začátku řadu otazníků. „Překlenovací trenér“ jak sám sebe nazval na jedné z prvních tiskových konferencí se totiž prezentuje diametrálně rozdílným herním schématem a zakládá si na kombinačním ofenzivním fotbalu.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Plzeň přitom slavila největší úspěchy v minulých letech kombinací čtyř faktorů. Prvním z nich je urputná, důrazná a poctivá hra, kterou trenér Michal Bílek mužstvu naordinoval. Druhým stavebním kamenem pak byli zkušení harcovníci, kteří ze sestavy téměř nevypadávali. Třetím samotné Bílkovo defenzivní pojetí fotbalu, které zapříčinilo, že Viktoria vyhrála drtivou většinu svých utkání o jednu branku. Neodmyslitelným čtvrtým faktorem pak bylo štěstí.

Velké otazníky

Nová Plzeň trenéra Koubka se však nemůže na obdobné faktory spolehnout a trápí se. Omlazené mužstvo nedokázalo ubránit výsledek proti Hradci Králové, v Teplicích pak vůbec nenašlo klíč na tamní obranu. Obdobná situace se ukázala i proti kosovské Dritě, která přitom podle papírových předpokladů patřila k nejslabším možným soupeřům. Plzeň se trápila v koncovce a doma nedokázala vstřelit ani gól.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

V Kosovu blamáž pokračovala a druhý celek uplynulého ročníku kosovské ligy dokonce mužstvo jasně přestřílel. Penalta v úplném závěru zápasu tak byla pro Viktoriány spasením, které je poslalo o krůček dále. Přesto je velkou neznámou, zda se skutečně dokáže v letošním ročníku přes kvalifikaci probojovat až do základní skupiny Evropské konferenční ligy. O jasné ambici přitom před ročníkem nemohlo být ani pochyb.

Éra plzeňského mládí se tak rodí ve velkých bolestech. Je tak velkým otazníkem, zda Miroslav Koubek tento náročný úkol zvládne. V případě neúspěchu a ztráty na Spartu či Slavii totiž může začít litovat, že se s funkčním stylem Michala Bílka rozloučila.

Byl Miroslav Koubek vhodnou náhradou za Michala Bílka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články