Karel Poborský se před třemi lety ocitl na prahu smrti!

Foto: mirror.co.uk

Karel Poborský je bezpochyby jedním z nejslavnějších fotbalistů novodobé historie České republiky. Během svého bohatého sportovního života dosáhl několika významných úspěchů jako například titulu mistra Premier League během angažmá v Manchesteru United či stříbrné medaile z mistrovství Evropy v roce 1996. Málokdo ovšem ví, že dnes už nemusel být mezi námi. Před třemi lety totiž bojoval s lymskou boreliózou a posléze také se zánětem mozkových blan. Následkem těchto zdravotních problémů se mu život změnil od základů a ačkoli se dnes musí prát s naprostým minimem trvalých následků, mohlo to dopadnout daleko hůř!

Poborský přiznává, že podcenil příznaky vážné nemoci

Dnes již sedmačtyřicetiletý Karel Poborský je všemi přáteli a bývalými spoluhráči považován za tvrdého muže, který vždycky šel až za hranici svých možností a nikdy si nepřipouštěl bolest. Právě tato přirozená vlastnost se mu ovšem málem stala osudnou. Během svého velkolepého návratu do Českých Budějovic, kde jako mladík s fotbalem začínal, na svém těle zaznamenal přítomnost klíštěte. Samozřejmě už v té době moc dobře věděl, že tito malí parazité kromě typického sání krve mohou přenášet také různé nemoci. Okamžitě proto vyhledal lékařskou pomoc a zjistil, že byl nakažen lymskou boreliózou. Na toto onemocnění dostal jen antibiotika a ve své bohaté kariéře pokračoval i nadále.

Jenže u boreliózy bohužel nezůstalo. Poborského poté začal často bolet krk, cítil se extrémně unavený a nemohl se donutit k žádnému rychlejšímu kroku. Nejdřív si myslel, že tyto příznaky jsou naprosto přirozeným jevem spojeným s tím, jak člověk stárne. Do péče lékařů se dostal až poté, kdy situace začala být neúnosná. Prodělal vyšetření mozkomíšního moku, které prokázalo, že kromě lymské boreliózy se potýká také s mnohem nebezpečnějším zánětem mozkových blan. A rozhodně se nejednalo o nemoc v rané fázi, na stupnici od jedné do deseti se nacházel někde kolem osmičky.

Lékaři se obávali nejhoršího, Poborský je však bojovník

Karel Poborský před návštěvou nemocnice dvakrát omdlel a dokonce mu ochrnul obličej. Když se pak probral na nemocničním lůžku, lékaři se jej nejprve ptali na jméno. Hrozilo mu totiž, že vinou nemoci nebude schopen artikulovat a některé činnosti mu po zbytek života zůstanou naprosto zapovězeny. Mnoho lidí postižených zánětem mozkových blan se musí potýkat s trvalými následky. Někdejší záložník United, Benfiky Lisabon či Lazia Řím ovšem dokázal, že je rozený bojovník a dnes jej zlobí pouze drobné potíže s pamětí. Do obličeje se mu vrátil cit a dokonce se čas od času objeví i na fotbalových trávnících, ačkoli už ne jako profesionální hráč.

Angažmá v Budějovicích bylo tím posledním v jeho bohaté kariéře. Od té doby nastupuje už pouze rekreačně v nižších soutěžích a objevil se například také v utkání staré gardy Manchesteru United, kde sice působil pouhé dva roky, nicméně zanechal výraznou stopu. Sir Alex Ferguson, jenž „Red Devils“ léta trénoval, se mu prý dodnes omlouvá, že v minulosti mnohem více sázel na Davida Beckhama. Zároveň prý dodává, že Poborského kariéru sledoval od začátku až do konce.

Foto: mirror.co.uk