Hniličkovi se spojení s Babišem vyplatilo! Povede český sport a bude brát velké peníze

Milan Hnilička býval v minulosti uznávaným hokejovým brankářem, jenže tyto časy už jsou dávnou minulostí. V posledních letech jej zlákala politika, skrze kterou se prý snaží zlepšit podmínky, které jsou momentálně denním chlebem v oblasti tuzemského sportu. Mnozí mu sice spolupráci s Andrejem Babišem a celým Hnutím Ano vyčítají, on si však z jejich káravých pohledů nemusí momentálně pranic dělat. Dostal totiž do „péče“ Národní sportovní agenturu, která v brzké době převezme veškeré kompetence od ministerstva školství a začne se na plno věnovat mimo jiné také rozdělování peněz z dotačních programů pro sportovce. Hnilička tuto funkci samozřejmě nebude vykonávat zadarmo, čeká jej skutečně štědrá měsíční odměna, o které se nám běžným smrtelníkům ani nesní!

Novela zákona je platná od začátku července

V létě se do Sněmovny po dlouhých přípravách dostal návrh na založení agentury pro sport. Ta jej prostřednictvím vládní koalice a podpory KDU-ČSL společně s Komunisty poslala do Senátu, který si ovšem poslal zpátky k přepracování. Po několikadenních tahanicích ji nakonec podepsal i český prezident Miloš Zeman a v brzké době tedy můžeme očekávat vznik nového útvaru, který se zaslouží o pročištění zkažených vod v tuzemské sportovní sféře. Agentura má skýtat práci pro celkem osmdesát pracovníků, z nichž téměř polovina přijde právě ze zmíněného ministerstva školství.

Nominantem na post ředitele agentury byl dle očekávání určen člen poslaneckého klubu Hnutí Ano Milan Hnilička, který sám potřebné podklady zpracovával a diskutoval s lidmi z různých oblastí sportu i politického zaměření. Ten si důvěry v něj vložené dle svých slov velice váží a hlásá kolem sebe, jaké má aktuálně plány:

„Opět se ukázalo, že sport je pro tuto vládu velké téma. Mám představu o nějakém svém úzkém pracovním týmu, s kterým jsem pracoval především na tom zákoně a s kterým jsem řešil sport jako takový.“

Se jmenováním Hniličky mnozí nesouhlasí

Ačkoli byl Milan Hnilička od samého počátku jednoznačným kandidátem, až nyní se objevily kritické ohlasy, že zde hrozí další údajný střet zájmů (podobně jako v případu Andreje Babiše). Dále je hojně diskutované, že založení nového vládního úřadu jen zvýší byrokracii a sportovní financování jednotlivých organizací se tak vůbec nezlepší. Nelibost přinesl i počet požadovaných zaměstnanců, který je prý zbytečně moc vysoký. Hnilička je ovšem zásadně proti, protože si dle svých slov vypracoval podrobný rozbor všech pro a proti. Vyjádřil se následovně:

„Bavíme se o podpoře sportu a roli ústředního správního orgánu. Jestliže budeme mít 60 až 80 zaměstnanců v porovnání s ministerstvy, která se starají o svoje oblasti, tak si myslím, že je to maximálně efektivní. Nemůžeme zanedbat počet zaměstnanců, to sportovní prostředí dlouhodobě kritizovalo, protože kvůli nedostatku personálu docházelo ke zpoždění vyplácení dotačních programů.“

Jak to s Národní sportovní agenturou nakonec dopadne a kdo měl v tuto chvíli pravdu? To ukáže až čas. Jisté je ovšem jedno – Hnilička si díky nové funkci přijde měsíčně na úctyhodných 80 tisíc korun, takže jej nějaká kritika nemusí vůbec trápit!

Foto: alchetron.com