Cyklista Armstrong přiznal, že dopoval od počátku své kariéry

i Zdroj fotografie: hollywoodreporter.com
                   

Když se řekne hokej, lidé si jako první obvykle vybaví zámořskou NHL a jejího nejslavnějšího hráče v historii Wayna Gretzkyho. No a když se řekne cyklistika, většině z vás se promítne sympatický obličej Lance Armstronga. Američan toho v dané oblasti sportu dokázal opravdu hodně. Sedminásobný mistr prestižní Tour de France a také Sportovec roku 2002 podle časopisu Sports Illustrated si ovšem k úspěchům dopomohl zakázanými látkami, o čemž se veřejnost poprvé dozvěděla už v roce 2012. Z nedávného dokumentu televizní stanice ESPN dokonce vyplynulo, že si slavný jezdec nedovoleným způsobem „šperkoval“ výkony od samého počátku své hvězdné kariéry. Hrozí mu proto odebrání i těch posledních trofejí, které ve sbírce ještě zbyly.

Lance Armstronga dohání poskvrněná minulost

Osmačtyřicetiletý Lance Armstrong se stal na přelomu tisíciletí nejzářivější tváří světové cyklistiky. V roce 1993 triumfoval na mistrovství světa v silniční cyklistice, porazil zákeřnou rakovinu varlat a následně se stal naprostým králem prestižního závodu Tour de France, kde dokázal zvítězit sedmkrát po sobě. Popularita na sebe samozřejmě nenechala dlouho čekat. Mladým cyklistům byl rodák z amerického Texasu dáván za vzor, absolvoval nespočet televizních rozhovorů, svět mu zkrátka ležel u nohou. Jinak tomu nebylo ani po skončení profesionální kariéry, tedy alespoň do chvíle, než na začaly bublat spekulace o jeho údajném dopingu.

Sám Armstrong jakékoli pokusy o podvod rezolutně odmítal, byť byl novináři konfrontován už několikrát v minulosti. Žádný z provedených testů navíc tenkrát nevyšel pozitivně. Světlo do případu vnesla Americká antidopingová agentura, která mu přítomnost nedovolených látek v těle zpětně prokázala a následně mu odebrala i všech sedm titulů Tour de France, na které byl tak moc hrdý. Některá další ocenění slavnému jezdci sice zůstaly, nicméně ve světle nových informací možná přijde i o ně.

Legendární cyklista konečně přiznal barvu

iZdroj fotografie: nytimes.com

Lance Armstrong se stal hlavním protagonistou dokumentárního snímku televizní stanice ESPN, která si vzala na paškál průřez celou jeho sportovní kariérou. Už samotná upoutávka na toto dílo budí v očích veřejnosti rozpaky. Cyklista totiž přiznal, že s dopingem začal ve svých jednadvaceti letech, kdy o hvězdné kariéře mohl teprve tiše snít. Hvězda se navíc zamyslela nad tím, co si vlastně dle jeho názoru představit pod strašidelným slovem „doping“.

Dopingem je prý míněno něco, co je v rozporu se stanovenými pravidly. Jenže vitamínové injekce a další podpůrné látky v dobách jeho rozkvětu zakázány nebyly. Vždy si byl moc dobře vědom, co v pravidelných dávkách dostává a nikdo jej do ničeho nenutil. Otázkou proto zůstává, jak na dokument zareaguje výše zmíněná Americká antidopingová agentura a jestli Armstrong nakonec nepřijde i o titul mistra světa z roku 1993.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články