Chudák krteček! Formule 1 jej sprostě zneužila!

i Foto: raikkonen-f1.blog.cz
                   

Kdo by neznal původní český Večerníček, jemuž vdechl život výtvarník Zdeněk Miller. V konkurenci králíků z klobouku, Rákosníčka či chlapců z pařezové chaloupky po celá léta jasně dominoval co se oblíbenosti týče. Krteček baví děti nejen po celé naší republice již několik desetiletí, což jenom dokládá jeho nesporné kvality. I slavné pohádky ovšem mohou být zneužity. Příkladem za všechny je stáj Formule 1 Alfa Romeo, která se přibližně od května tohoto roku snaží své fanoušky přesvědčit, že plyšový maskot s červeným nosem a věčně přilepeným úsměvem je oficiálním partnerem jejich společnosti. To však není pravda, jelikož právoplatní dědicové po Zdeňku Millerovi s tím nemají nic společného a hodlají se se slavnou automobilkou soudit!

Společnost Little Mole nemá právo rozhodovat, krteček by měl ze závodních tratí po právu zmizet

Nedávno se slavná Formule 1 vydala za Velkou cenou do Německa, kde si diváci mohli mimo jiné opět prohlédnout maskota Alfy Romeo na monopolu s podobou českého krtečka. Dále jejich stáje zdobil také nápis Little Mole, pod nímž je podepsaná Karolína Millerová, vnučka výtvarníka Zdeňka Millera. Ta s Alfou Romeo uzavřela spolupráci a krtečka jim propůjčila, na což ovšem podle českého soudnictví neměla sebemenší právo. Advokát správkyně dědictví po Millerovi Jiří Matzner Lidovým novinám sdělil následující:

„V médiích se psalo, že je uzavřená smlouva a že krtek bude na formuli jezdit. To jsou aktivity, o kterých jsme já ani správkyně dědictví neměli tušení. Jde o aktivitu společnosti Little Mole, která patří Karolíně Milerové.“

Jak celý problém kolem krtečka vlastně vznikl?

Zdeněk Miller dva roky před svou smrtí v úctyhodných devadesáti letech přenechal své nejslavnější dílo vnučce Karolíně Millerové. Ta s dědečkem v roce 2011 uzavřela licenční smlouvu a po jeho skonu založila výše zmíněnou společnost Little Mole, která začala prodávat licence zájemcům po celém světě ve velkém. Díky tomu tak krteček není pouze maskotem Alfy Romeo, ale můžeme jej najít v mnoha dalších odvětvích běžného života. To by samo o sobě nebylo nic špatného, snad jej kromě neúcty k odkazu svého milovaného příbuzného. Problém ovšem nastal někde jinde.

Millerová totiž není jedinou dědičkou po krtečkovo stvořiteli, jenže si veškerá procenta z prodeje licencí nechala jen pro sebe. Ostatní dědicové splakali nad výdělkem. Správkyně dědictví po Zdeňku Millerovi tedy jeho vnučku žalovala a soud nakonec rozhodl, že Karolína Millerová žádná licenční práva nemá! Tím pádem jsou veškeré spolupráce, včetně té s Alfou Romeo, neplatné! Jenže najít všechny neprávem poskytnuté licence může být skutečně těžké, což potvrdil i dříve zmíněný advokát Jiří Matzner slovy:

„Mají licenci zřejmě od někoho, kdo v tom seznamu byl a kdo ji poskytl dál. Stává se z toho poměrně veliká pavučina, protože někteří partneři, kteří s Little Mole uzavřeli smlouvu, měli právo licenci poskytnout dál. Krtek se nekontrolovaně rozrůstá do různých zemí a na různé kontinenty.“

Foto: raikkonen-f1.blog.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články