Carapaz udržel náskok i v poslední etapě a vyhrál Giro !

Foto: cyclingweekly.com

Velmi překvapivého vítěze má první letošní cyklistická Grand Tour. Je jím šestadvacetiletý Ekvádorec Richard Carapáz. Ten si svůj pohodlný náskok pohlídal i v poslední etapě, kterou byla časovka na sedmnáct kilometrů v ulicích Verony.

Velmi překvapivý vítěz Gira

Ekvádorec Carapaz rozhodně nepatřil před startem Gira mezi největší favority na celkový triumf. Tím byl Primož Roglič a Tom Dumoulin. Druhý jmenovaný však musel po pádu a zranění odstoupit z Gira již během prvního týdnu. A slovinský cyklista Roglič se sice velmi dlouho držel v popředí výsledkové listiny, ovšem v horách ztratil několik minut a to ho nakonec stálo vítězství. Opět se na jeho příkladu potvrdilo, jak je důležité mít nejen silného lídra, ale také silný podpůrný tým, ten totiž Roglič neměl a prakticky všechny hornaté etapy závodu neměl k ruce ani jediného pomocníka.

Naproti tomu Carapaz se mohl opřít o skvěle spolupracující tým Movistar, který sice přijel na italský závod s lídrem v podobě Mikela Landy, ale ten se nakonec musel podřídit týmové strategii a pomoci svému kolegovi k celkovému triumfu. Pro Landu byl italský závod vůbec hořký, jelikož v poslední etapě, závěrečné časovce, ztratil najeté vteřiny na Primože Rogliče, který jej nakonec odsunul i mimo podium, když Landu od třetího místa dělilo pouhých osmnáct vteřin.

Vítěze Gira na Tour nejspíš neuvidíme

Ekvádorec Carapaz, jehož během závodu po telefonu povzbuzoval i ekvádorský prezident, se pravděpodobně neobjeví na Tour de France, nejspíše dá přednost odpočinku a ke konci sezony se možná objeví až na španělské Vueltě. Totéž bude nejspíše platit i pro Primože Rogliče. Pro koho to však rozhodně platit nebude je Tom Dumoulin. Ten, pokud se stihne zotavit ze zranění, by se měl na francouzském závodě objevit, jelikož by si rád kompenzoval nepovedené Giro.

Čas na zotavení však nebude dlouhý. Největší cyklistický závod planety začíná již za měsíc a dle předpokladů se na něm objeví i dvě pravděpodobně největší hvězdy současného pelotonu-Chris Froome a loňský vítěz Staré dámy Geraint Thomas. Je tedy otázkou, jestli se Dumoulin stihne dát do pořádku a naruší tak vládnutí dvou Britů z posledních let.