Boty Michaela Jordana vyšly pořádně draho

i Zdroj fotografie: slamonline.com
                   

Přestože se fenomenální basketbalista Michael Jordan danému sportu už nějakou dobu nevěnuje, jeho jméno ještě stále rezonuje společností a má nějakou váhu. To dokazuje událost z posledních dnů, kdy se jeho ikonické boty Air Jordan 1 v rámci dražby prodaly za neskutečných čtrnáct milionů dolarů. V čem byla sportovní obuv natolik výjimečná, že za ni byl dražitel ochotný zaplatit enormně vysokou částku? Jedná se totiž o doplněk, s nímž sám Jordan hrával ve své nováčkovské mezi lety 1984 a 1985. No uznejte, takový skvost zkrátka nešlo zanechat bez povšimnutí…

Organizátoři dražby byli nadmíru spokojení

Zástupci aukční síně Sotheby’s se před startem dražby dušovali, že dle jejich názoru se sportovní obuv Michaela Jordana prodá klidně za 150 tisíc dolarů. K ohromnému zájmu měl podle nich přispět nedávný dokument The Last Dance, který pojednával právě o životě slavného amerického basketbalisty. Ku prospěchu nově nabité popularity rodáka z Brooklynu pomohl bezpochyby také dojemný proslov na posledním rozloučení se zesnulým Kobe Bryantem, který před pár měsíci obletěl celý svět. Ačkoli se finanční vidina zmíněné aukční síně zdála na první pohled neuvěřitelná, výsledek nakonec předčil veškerá očekávání.

Boty Nike Air Jordan 1, jenž měl na sobě šestinásobný šampion NBA a jeden z nejlepších basketbalistů v historii během své premiérové sezóny mezi zámořskými profesionály, se vydražily za astronomických 560 tisíc dolarů, což je v přepočtu na naši měnu více než 14 milionů korun. Nejmenovaný zámožný dražitel do své soukromé sbírky sportovních kuriozit přidá opravdový klenot. Sedmapadesátiletý Jordan byl totiž z hlediska vlastní kolekce doslova průkopníkem, jehož příkladu později následovali i ostatní sportovci.

Lidé jsou dnes schopni utrácet za naprosté šílenosti

iZdroj fotografie: essentiallysports.com
Zdroj fotografie: essentiallysports.com

Prodej historicky prvních bot Nike Jordan Air 1 za 560 tisíc dolarů není zdaleka jedinou perličkou na dražebním poli. Ještě nedávno držely prvenství sportovní běžecké boty Moe Shoe od firmy Nike, za které sběratel a rovněž velice bohatý podnikatel Miles Nadal zaplatil více než 437 tisíc dolarů. Když na chvíli upustíme od sportu a přesuneme se do světa filmových ateliérů, pak zjistíme, že obuv populární herečky Judy Garlandové se prodala téměř za 700 tisíc dolarů.

A nejen boty slavných se na trhu těší obrovskému zájmu. V rámci internetových aukcí můžete občas narazit na opravdové šílenosti. Není neobvyklé, aby lidé utráceli astronomické sumy například za vlasy jejich idolů. Dosud největší perličkou, která nám vykouzlila úsměv na tváři, je posmrkaný kapesník jednoho nejmenovaného sportovce, kvůli němuž sice dražitel sáhl hluboko do kapsy, nicméně zůstává otázkou, jak s ním po obdržení naložil. To si raději ani nechceme představovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články