Biatlon v Novém Městě bez diváků vyvolává rozpaky sportovců i pořadatelů

i Foto: snow-online.com
                   

Na území České republiky se objevily první tři případy nákazy novým koronavirem z Číny a Bezpečnostní rada státu se prakticky okamžitě rozhodla učinit radikální opatření. Jedním z nich je i to, že vyhlášený biatlon v Novém Městě se bude muset obejít bez třiceti tisíc plánovaných diváků. Tribuny zející prázdnotou straší jak hlavní aktéry, tedy sportovce, tak i pořadatele prestižní mezinárodní akce. Ti předběžně spočítali, v jak vysoké asi skončí ztrátě. Stát navíc v tuto chvíli nepřemýšlí o žádné finanční kompenzaci, což tisku potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Michal Šlesingr se před plnými tribunami bohužel nerozloučí

Biatlonisté ze všech koutů se na akci v Novém Městě na Moravě opravdu těšili. Lákala je především skvělá atmosféra, kterou nejen tuzemští diváci dokáží vytvořit. Těmto plánům je ovšem definitivně konec. Bezpečnostní rada státu se v reakci na první tři případy koronaviru v České republice rozhodla uzavřít sportovní svátek veřejnosti. Většina hlavních aktérů se proto na závody netěší a byla by možná radši, kdyby se akce úplně zrušila.

Smutek pak cítí především český biatlonista Michal Šlesingr, který v rámci Světového poháru nastoupil k více než 500 závodům. Právě na domácí půdě se chtěl rozloučit s kariérou před vyprodanou arénou, jenže takový závěr mu jednoduše nebyl přán. Politování nad rozhodnutím vlády vyjádřil také Michal Krčmář, který na Instagramu sdílel všeříkající fotografii s následujícím vzkazem pro fanoušky:

„Snažím se pochopit a přijmout rozhodnutí vlády a zatím se mi to nepovedlo. Také se snažím najít nějaké přirovnání, které vystihne závodění v NMNM bez fanoušků. Jedno se nabízí: bude to jako sex bez orgasmu.“

Pořadatelé nenávratně přijdou o miliony

Šéf českých biatlonistů Jiří Hamza má nyní „o zábavu“ postaráno. Kromě toho, že musí připravovat areál na nadcházející závody a ladit organizační věci, čeká jej také vymýšlení plánu, jak vyřešit obrovské finanční ztráty, které z absence diváků na akci plynou. Dle jeho vlastních slov jsou však peníze za vstupenku jen polovinou rozpočtu a tvoří je částka 35 milionů Kč. Další škody způsobené narušením akce mohou výslednou částku dokonce zdvojnásobit.

Někteří lidé na sociálních sítích vyjádřili návrh, že by odškodnění pro pořadatele mohlo přijít ze strany státu. To však po jednání vlády vyloučil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch z Hnutí ANO, jelikož má stát podle zákona právo zasáhnout kvůli ochraně veřejného zdraví. Dále pak pronesl, že postupuje v souladu s dalšími státy, které by se v kůži české Bezpečnostní rady určitě zachovali stejně.

Časy jsou zkrátka takové a nezbývá, než si na to zvyknout. Stejně jako si lidé musejí zvykat v ostatních státech na světě. Kupříkladu v Itálii se už hodně fotbalových zápasů muselo obejít bez divácké kulisy a i tam se ztráty na nejen na vstupném vyhouply do závratných výšin.

Foto: snow-online.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články