Anglický klub zaplatil za přestup posily 300 milionů, ale mladému Argentinci nenabídnul smlouvu. Ten zamířil zdarma jinam

Jeden z nejbizarnějších příběhů, jaké zažila anglická Premier League, se udál před sedmi lety. V hlavních rolích Sunderland, Inter Milán a pravé koleno Rickyho Álvareze.

i Zdroj fotografie: Sunderland AFC
                   

V anglické Premier League odehrál jen třináct utkání, přesto pravidelně zaplňoval titulky velkých ostrovních deníků. Řeč je o dnes třiatřicetiletém záložníkovi Ricardu Álvarezovi, jehož přestup do Sunderlandu patří mezi nejbizarnější události, jaké anglický fotbal v novém miléniu zažil. Ale vraťme se na začátek příběhu, kdy tehdy třiadvacetilý Argentinec poprvé dorazil do Evropy.

Po tříletém působení v barvách mateřského Vélezu Sársfield si jej totiž vyhlédlo jako novou posilu vedení milánského Interu. To za mladého ofenzivního středopolaře neváhalo v létě 2011 zaplatit zhruba 13 milionů eur, tedy okolo 330 milionů korun. Celek ze San Sira tak získal 90 % jeho práv a Álvarez se těšil z působení v týmu italského velkoklubu. V Interu během tří let odehrál devadesát utkání a nakouknul také do argentinské reprezentace.

iZdroj fotografie: Inter Milán

V poslední den letního přestupového okna roku 2014 pak zamířil do Sunderlandu, který nutně potřeboval posílit střed pole. Oba kluby uzavřely dohodu o hostování s povinnou opcí. V případě, že anglický klub nesestoupí z Premier League, se po konci ročníku automaticky promění hostování v přestup a Argentinec se stane kmenovým hráčem Sunderlandu.

Zrádná podmínka

Vzhledem k dlouhodobým problémům Álvareze s levým kolenem však měl kontrakt ještě jednu podmínku. Kromě sestupu Sunderlandu mohl povinnému trvalému přesunu zabránit také zdravotní problém právě s levým kolenem. Přesto vedení anglického celku doufalo, že podobná situace nenastane a argentinský záložník bude hodnotnou posilou. Jenže Álvarez v Premier League nezářil a po odehraných třinácti utkáních se navíc vážně zranil.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Problémem bylo skutečně koleno, jenže pravé. Není proto divu, že se Sunderland snažil ze smlouvy vyvázat. Pro klub, který unikl sestupovým příčkám jen o tři body, bylo zaplacení částky okolo 10 milionů liber za dlouhodobě zraněného hráče nepředstavitelné. Anglický celek se proto snažil dokázat, že zranění pravého kolena bylo následkem předchozích zranění levého kolena. Neuspěl.

Zároveň však Álvarézovi nenabídl smlouvu, a ten proto mohl o několik týdnů později přestoupit jako volný hráč do italské Sampdorie. Slyšíte správně: Sunderland zaplatil téměř 10 milionů liber (zhruba 300 milionů korun) za hráče, který o pár týdnů později klub zdarma opustil. Několik měsíců poté se rodák z Buenos Aires uzdravil a pravidelně nastupoval za svůj nový tým, zatímco Sunderland se stále snažil z celé situace vysoudit maximum.

iZdroj fotografie: Sampdoria

Přesto na Stadium of Light zavládl smutek. Sunderland prohrál jak spor s Interem Milán o přestupové částce, tak střet s Álvarezovým mateřským klubem, který si nárokoval povinné výchovné. V lednu letošního ročníku pak sám Argentinec vysoudil téměř 5 milionů liber jako kompenzaci za dobu, kdy se řešil spor týkající se jeho neuzavření smlouvy s klubem.

Ostrovní klub se snažil z posledních sil získat prostředky žalobou na bývalého týmového doktora, přesto ve dlouhotrvajícím sporu tahal za kratší konec a noví majitelé klubu se raději rozhodli soudní ságu ukončit.

Álvarez po působení v italské Serii A zamířil do mexického Atlasu a před rokem se vrátil do rodného argentinského mužstva Vélez Sársfield. Devítinásobný reprezentant své země tak může na epizodu s klubem, který dnes hraje až třetí nejvyšší soutěž, jen vzpomínat s úsměvem.

Zdroj: The Guardian, ESPN, Chronicle, Sunderland Echo, SBNation, Sunderland Echo, Transfermarkt

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články