Kypřejších lidí rok od roku přibývá, přitom zdravotních rizik spojených s nadměrnou hmotností je opravdu hodně. Mnohdy za kilogramy stojí drobnosti, jako je smutná nálada, jindy to může být nemoc nebo těhotenství. A někdo má prostě velkou chuť k jídlu. Ať už je důvod jakýkoliv, je nutné s tímto problémem něco dělat, protože obezita omezuje nejen v pohybu, ale celkově v životě. Jedná se už o onemocnění, které je potřeba stejně jako jiné nemoci léčit.
Obezita vám ničí zdraví
Otylost je definována indexem tělesné hmotnosti tzv. BMI. Ten se počítá tak, že svou hmotnost v kilogramech vydělíte svou výškou v metrech, kterou jste předtím umocnili na druhou. Výsledek by potom neměl přesahovat číslo 30, jinak se totiž jedná o obezitu. Kromě estetického hlediska se v případě obezity budete muset potýkat často ještě s:
- cukrovkou druhého typu
- vysokým krevním tlakem
- nádory
- depresemi
- dýchavičností
- aterosklerózou
- otoky kloubů
- zvýšeným rizikem infarktu a mrtvice
- zvýšeným rizikem některých druhů rakoviny
- metabolickými poruchami
Poraďte si s vysokou váhou jako tato žena
Příběh této ženy je velmi motivační. Po těhotenství, kdy se nezřízeně přejídala, vážila téměř 150 kilogramů. Lékaři jí poté dávali zhruba 1 rok života, pokud se sebou něco neudělá. Téměř už nemohla chodit, měla velké bolesti zad a kloubů. Ale i přesto se rozhodla změnit svůj život a zachránit si život. Změnila svůj jídelníček – vynechala nezdravá jídla, vyhýbala se cukrům a uhlohydrátům. Rovněž přidala cvičení 3x týdně. Nyní se podívejte na její jídelníček, který jí doslova zachránil život.
- Snídaně – 2x vajíčko natvrdo, 2x žampion, rajčata, smoothie ze sezónní zeleniny s vodou
- Oběd – 100 gramů zapékaných nebo vařených brambor s trochou chilli, pečená ryba či kuřecí steak, čerstvý salát ze sezónní zeleniny, 1 ks žitného chleba
- Svačina – nízkotučný bílý jogurt nebo jeden druh ovoce
- Večeře – salát z čerstvé sezónní zeleniny nebo špagety s nízkotučným sýrem a rajčatovou omáčkou