Ole Einar Bjørndalen vítěz všech vítězů, jaká je jeho rada k úspěchu?

                   

Ve fotbale je to Cristiano Ronaldo, v hokeji Wayn Gretzky, no a v biatlonu Ole Einar Bjørndalen. Fenomenální Nor získal za celou svou kariéru 8 zlatých olympijských medailí, k tomu se dále musí přičíst 20 titulů na světových mistrovstvích.

Už od roku 1993 bylo jasné, že tento norský biatlonista bude mít úspěšnou kariéru. Tehdy byl na programu juniorský šampionát a v pouhých sedmnácti letech dokázal vybojovat tři ze čtyř zlatých možných medailí.

Už toto mistrovství v kategorii juniorů ukázalo, jakým směrem se bude kariéra později hvězdného Bjørndalena ubírat – stal se jedním z nejúspěšnějších sportovců všech dob.

Po juniorských úspěších na sebe nenechaly další sportovní úspěchy dlouho čekat. V roce 1997 se konal další světový šampionát, tentokrát pro Nora už seniorský a tam získal stříbrnou medaili ve štafetě a bronz ve sprintu. O rok později se mu na krku houpalo první zlato s norskou štafetou.

i

První olympiáda byla neúspěšná, na dalších již dominoval

Olympijské hry jsou samostatnou kapitolou pro sebe. První olympiáda, které se zúčastnil, nebyla zrovna úspěšná – nezískal žádný zlatý kov. Muselo to být o to těžší, protože se konala v domácím prostředí – norský Lillehammer.

Další olympiády – Nagano, Salt Lake City, Turín, Vancouver a Soči – to už byla jiná káva. Na všech těchto olympijských hrách vystoupal na stupně vítězů pro medaili.

Rozhodně nejúspěšnější byla ta v americkém Salt Lake City. Zde triumfoval ve všech čtyřech disciplínách – sprint, vytrvalostní závod, stíhací závod a štafeta.

Samozřejmě nejde opomenout ani Světový pohár. Šestkrát ho vyhrál, čtyřikrát skončil druhý a jednou třetí.

Přestože je už ve sportovně vysoce pokročilém věku z hlediska vrcholového sportovce, tak stále závodí a dokonce je v průběžné kvalifikaci po dvou odjetých závodech na druhém místě za Martinem Fourcadem z Francie.

V Östersundu si dojel ve sprintu pro třetí příčku a ve vytrvalostním závodě to byla zlatá pozice. Jak je vidět, charismatický Nor pokračuje dál ve velkém stylu.

i
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články